אאא

"אתם 'ועידת רבני אירופה' מגלמים את הרעיון של אירופה מאוחדת. אינני יכול לתאר את צרפת ללא יהודים. היהדות היא חלק בלתי נפרד מאירופה וכך יישאר לעולמים. צרפת תמשיך במדיניותה לאבטחת המוסדות היהודיים כל זמן שיידרש". כך אמר אתמול (שני) ראש ממשלת צרפת, מנואל ואלס בטקס קבלת הפרס היוקרתי השנתי ע"ש הרב הלורד יעקבוביץ שהוענק לו על ידי נשיא 'ועידת רבני אירופה', רב ואב"ד מוסקבה, הגאון רבי פנחס גולדשמידט וסגן הנשיא ורבה של צרפת הגאון רבי חיים קורסיה.

עוד הוסיף ואלס ואמר כי "אנטי-ישראליות ואנטי-ציונות היא אנטישמיות תחת מסווה. הפצע שהשאיר הרצח ב'היפר כשר' לא יגליד לעולמים".

בטקס בלשכת ראש הממשלה השתתפו חברי הוועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה', חברי ועד פטרוני הוועידה בראשות בוריס מינץ והגב' ז'ואל אפללו יו"ר קרן 'מתנאל', שהגיעו לפריז במסגרת מושב מיוחד של הוועדה המתמדת שהתקיים ערב פתיחת הוועידה הכ"ט בטולוז אתמול. הרבנים העניקו תעודת הוקרה גם לרמטכ"ל צבא צרפת, פייר לה ווליה שהשתתף בטקס.

נשיא הוועידה אמר כי צרפת הינה המדינה היחידה באירופה המאבטחת את המוסדות היהודיים באמצעות כוחות הצבא והמשטרה בתקציב ממשלתי העומד כיום על יותר ממיליון יורו ליום.

"אנחנו מוקירים ומעריכים את הנשיא וממשלת צרפת על המאמץ הזה ועל שיתוף הפעולה עם הקהילה היהודית ולוואי ומדינות נוספות ינהגו כך. מר ואלס היה האדם היחיד שקרא באומץ לב לילד - לטרור האיסלמי - בשמו. הגם שעלול לשלם על כך מחיר פוליטי. ועל אומץ לב זה אנו מעניקים לו בכבוד את פרס הלורד יעקובוביץ".

במהלך הטקס העניק נציגו של יוזם ציון 'יום השחרור וההצלה' בתאריך העברי - כ"ו באייר, שבמסגרתו מתקיימת הוועידה בשבוע זה, הנגיד גבריאל גרמן זכרייב, סגן נשיא הקונגרס היהודי ברוסיה ונשיא קרן הצדקה הבינלאומי 'סטמאגי', הרב שמעון לוין, סגן הרה"ר למוסקבה, ספרי תהילים מהדורה מיוחדת לציון שבעים שנה ל'יום השחרור וההצלה', ואותות לציון כ"ו באייר - יום הניצחון על גרמניה הנאצית וכניעתה על אדמת צרפת לרוה"מ ולרמטכ"ל.

היום ייפתח הכינוס הכ"ט של 'ועידת רבני אירופה' בטולוז שבצרפת. כ-200 מחשובי רבני ודייני אירופה וראשי ארגונים יהודיים משלושים ושתיים מדינות ישתתפו בוועידה. נשיא הוועידה, הגר"פ גולדשמידט אמר כי "יהדות אירופה ניצבת בשעת מבחן; רק חינוך בדרך ישראל סבא ומלחמה בהתבוללות יבטיח את המשך הקיום".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מרנן ורבנן גדולי ישראל, מרן ראש הישיבה הגאון רבי אהרון לייב שטיינמן ושר התורה מרן הגאון רבי חיים קנייבסקי שיגרו מכתב מיוחד לרבני הוועידה. במכתב כותבים גדולי ישראל: "לעינינו רואים את התגברות שנאת העמים בעיקר ע"י בני ישמעאל, ועל מצב כזה אמרו חז"ל במד"ר עה"פ פנו לכם צפונה - הצפינו עצמכם ממנו עד שיעבור עולמו. ובזמנים כאלו על הרבנים לעורר בקהילותיהם לראות לנהוג בצניעות בעניינים הגשמיים ולא להתבלט, וכמו שאמר אבינו יעקב לבניו למה תתראו ופרש"י למה תראו עצמכם כאילו אתם שבעים".

דיוני הועידה יפתחו אחה"צ בדברי סגן נשיא הועידה ורבה של אנגליה, רבי אפרים מירוויס. סגן הנשיא ורבה של אוקראינה, רבי יעקב דב בלייך ורבה של מץ, רבי פנחס פיזון על 'החינוך במרכז להבטחת קיום עם ישראל'. כשבראשות המושב: הרב שלמה נח מנדל, יו"ר הקרן הקנדית לחינוך יהודי.

לאחר מכן יתקיים מושב בנושא: 'ההתבוללות ודרכי הפעולה לשמר את הדור הצעיר', בראשות רבה של אודסה, רבי שלמה בקשט. דברי סיום ישא מר יצחק דהאן על תוכנית השידוכים הייחודית של 'ועידת רבני אירופה'. על 'היחס למתבוללים' ישא דברים, סגן נשיא הועידה ורבה של רומא, רבי שמואל די סייני כשבראשות המושב יתכבד רבה של העיר המארחת, טולוז, הרב אברהם וויל. במושב ישמעו המשתתפים את הערותיו של רבה של דנמרק, הרב יאיר מלכיאור.

במקביל ישמעו הרבנים שיעורי הוראה בנושא: 'הוראות פרקטיות בסידור חו"ק – כתיבת כתובות' מפי גאב"ד אירופה, הגאון רבי חנוך אהרנטרוי ונשיא הועידה, הגר"פ גולדשמידט. בראשות מושב מיוחד זה ישב דומ"ץ אמסטרדם, רבי אליעזר וולף.

צילום: אלי איטקין
צילום: אלי איטקין
צילום: אלי איטקין
צילום: אלי איטקין
צילום: אלי איטקין
צילום: אלי איטקין
צילום: אלי איטקין
צילום: אלי איטקין
צילום: אלי איטקין
צילום: אלי איטקין
צילום: אלי איטקין
צילום: אלי איטקין
צילום: אלי איטקין
צילום: אלי איטקין
צילום: אלי איטקין
צילום: אלי איטקין