אאא

בחסידות בעלזא נערכים בהתרגשות לקראת נישואי נכד כ"ק האדמו"ר, בן הרה"צ רבי אהרן מרדכי החתן אברהם שמואל צבי עם בת הגאון ר' מאיר דוב רכניצ, ראש ישיבת חסידי בעלזא בחיפה. המעמד הגדול יתקיים השבוע ביום שלישי ט"ו בסיון בקרית בעלזא בירושלים.

נושא מעניין במיוחד הינו מאמצי הפיוס הנערכים מאחורי ולפני הקלעים על מנת לגרום למפגש היסטורי בחתונה הגדולה בין כ"ק האדמו"רים מבעלזא וממחנובקא ולסיים בכך את הסאגה רבת השנים בין החצרות.

בשבוע שעבר אף הגיע אב החתן בנו יחידו של כ"ק האדמו"ר מבעלזא הרה"צ רבי אהרון מרדכי רוקח להזמין את מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן לחתונה ובהמשך ביקר גם בבית כ"ק האדמו"ר ממחנובקא שצפוי כעל הנראה להשתתף בשמחה באם לא יהיו שינויים והפרעות.

הסכסוך בין החצרות החל לפני שנים רבות זאת לאחר שקבוצת חסידים ש"מרדו" בהנהגתו וקבלת מרותו של כ"ק האדמו"ר מבעלזא קיבלו על עצמם את עול הנהגתו של האדמו"ר ממחנובקה שהינו בעצמו נצר לשושלת המפוארת.

בהמשך אף ביקש הרבי ממחנובקא להיקרא הוא ומוסדותיו בשם "בעלזא מחנובקא" מה שהכעיס את עסקני האימפריה בירושלים שראו בכך השגת גבול וניסיון לדריסת רגל במה שאין מגיע להם.

הסכסוך הקשה ידע גם רגעים מביכים של אלימות בין הצדדים אולם בשנים האחרונות נחלש עוצמתו ובשני הצדדים ניסו להבליג.

עם השנים התאמץ כ"ק האדמו"ר מבעלזא ליזום מאמצי שלום בכדי לפתור את המשבר בין החסידויות אולם ללא הועיל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

דמות מפתח בסיפור הינו המיליארדר החסידי אליהו (אליש) אנגלנדר תושב שכונת סטמפורד היל בלונדון הנחשב ל"מורד" הרואה עצמו חסיד מובהק של אדמורי בית בעלזא והינו מגדולי התומכים של חסידות מחנובקא כשהשאלה כעת הינה האם ייתן "אור ירוק״" למאמצי הפיוס או לכל הפחות להרגעת הרוחות ומפלס המתח ההדדי.

כחלק ממאמצי הפיוס הגיעו נכדי הרבי מבעלזא בחג הפסח לבקר את דודם האדמו"ר ממחנובקא ובהמשך הגיעו בני האדמו"ר ממחנובקא לביקור גומלין בבעלזא.

מאז התחממה האווירה כשהשיא היה בשבוע שעבר עת הגיע אב החתן בנו יחידו של כ"ק האדמו"ר מבעלזא להזמין באופן אישי לשמחה את בן דודו האדמו"ר ממחנובקא.

שאלת מיליון הדולר בשתי החצרות הינה האם אכן במחנובקא "ירימו את הכפפה" שהושטה לשלום והאדמו"ר יגיע להשתתף ביום שלישי בשמחת בית בעלזא מה שיחשב לצעד נדיר והיסטורי בעולם החסידות.