אאא

משרד ראש הממשלה הוציא 1.77 מיליון שקל עבור טיסות במהלך המחצית הראשונה של 2014 לפי הפירוט הבא: 833 אלף שקל הוציא המשרד על שכירת מטוס לדאבוס בתחילת 2014, בנוסף ל-560 אלף שקל עבור מטוס לארה"ב לראש הממשלה במרץ 2014, ואילו עבור שכירת מטוס ליפן הוציא המשרד 384 אלף שקל במאי הקודם. כך עולה ממידע שמפרסמת היום (א') התנועה לחופש המידע.

עם זאת אלו רק חלק מהוצאות הרכבת האווירית של משרד ראש הממשלה לחו"ל. מימון משלחות שונות (ללא פירוט מי הגורם הממומן) עמד רק עבור המחצית הראשונה של 2014 על יותר מ-1.7 מיליון שקל, בהם 27 אלף שקל עבור טיסה של סגן השר אופיר אקוניס לניו יורק ומספר טיסות של שר האנרגיה יובל שטייניץ בתפקידו הקודם - השר לעניינים אסטרטגיים - לוושינגטון ולהאג.

במהלך המחצית הראשונה של 2014 הוציא משרד ראש הממשלה כ-50 אלף שקל עבור מזון למשרד רה"מ שנקנה בסניפי הקו-אופ. 14 אלף שקל הקצה משרד ראש הממשלה עבור סעיף הנקרא "הופעה ייצוגית לראש הממשלה".

מלבד הטיסות לחו"ל, נראה כי עובדי משרד ראש הממשלה מרבים להסתובב בארץ, או לפחות בין ירושלים לתל אביב, שכן עלות התשלום לכבישי האגרה עבור רכבי המשרד עמדה על 62 אלף שקל.

עוד הוצאה בולטת של המשרד היא על סולר. למרות שסולר כבר מזמן ידוע כאמצעי החימום היקר ביותר, הוצאות משרד ראש הממשלה (והנציבות) עבור סולר להסקה למחצית הראשונה של 2014, שכוללת רק חלק מהחורף עמדה על 128 אלף שקל. המשרד גם הוציא 6,000 שקל עבור קפסולות נספרסו במחצית הראשונה של 2014, אליהן צריך להוסיף עוד 4,500 שקל עבור פולי קפה ועוד 3,000 שקל עבור קפה לבית ראש הממשלה.

גם בבית ראש הממשלה היו הוצאות לא מעטות. הוצאות על אחזקה שוטפת על בית ראש הממשלה לחצי שנה עמדו רק על 4,000 שקל, אך עבור כלי מטבח עבור הבית הוציא משרד ראש הממשלה 8,800 שקל, ועבור ריהוט עוד 3,000 שקל. עבור כבלים לבית ראש הממשלה שילם משרד רה"מ לחברת HOT סכום של 13.6 אלף שקל.

המידע שמתפרסם היום הוא כחלק מבקשה רוחבית של התנועה לחופש המידע לכלל משרדי הממשלה, להתקשרויות המשרדים לשנת 2014. בשונה ממשרדים רבים אחרים, שנעתרו לבקשת התנועה, משרד ראש הממשלה פרסם נתונים רק לגבי מחצית השנה, ולא פרסם את הנתונים עבור 2013, כך שנותר רק לתהות לגבי הגידול בהוצאות.

עו"ד אלונה וינוגרד, מנכ"לית התנועה לחופש המידע: "במסגרת הבקשות הרוחביות שהוציאה התנועה לחופש המידע למשרדי הממשלה ולגופים נוספים זכינו לקבל נתונים ממשרד ראש הממשלה רק אודות החציון הראשון של שנת 2014. ברור, שפרסום תמונת מצב מדויקת בנוגע להתקשרויות המשרד היא בקשה מורכבת, יחד עם זאת יש לזכור שכמעט כל הגופים שהתנועה פנתה אליהם השיבו לבקשה באופן מלא ומפורט. בנוסף, ניתן לצפות ממשרד ראש הממשלה שיהווה דוגמא ליישום מיטבי של זכות הציבור למידע ולא יפרש את הדרישה החוקית באופן צר, כפי שקורה לצערנו לעיתים קרובות מדי".