אאא

פרח לרנר, אחת היועצות הקרובות לראש הממשלה בנימין נתניהו והאחראית על הקשר בין לשכת ראש הממשלה לכנסת, היא המועמדת המובילה לתפקיד מנכ"לית משרד הקליטה, כך נודע ל”כלכליסט”. שר הקליטה זאב אלקין כבר הגיש את מועמדותה של לרנר לוועדת המינויים של נציבות שירות המדינה.

לרנר, שעובדת עם נתניהו מאז חזר ללשכת ראש הממשלה ב-2009, היא היועצת הוותיקה בלשכתו ונחשבת לאשת הביצוע שלו במערכת הפוליטית: האחראית על הקשר עם חברי הכנסת והשרים, מעורבת בהצבעות החשובות והמתוחות בוועדות הכנסת ובמליאה, וזו שגורמת לכך שהכנסת תצביע לשביעות רצונו של ראש הממשלה. היא אף היתה מעורבת במו"מ הקואליציוני שאותו הוביל אלקין ובתהליך חלוקת התפקידים לבכירי הליכוד.

לרנר החלה את דרכה בזירה הציבורית ב-2001 כעוזרת לזבולון אורלב בעת שהיה ח"כ ושר, ואחר כך כיועצת לשר אבי דיכטר בעת שהיה בקדימה. סביב לרנר יש קונצנזוס על יכולתה המקצועית הגבוהה ועל יחסי האנוש הטובים שלה, שמאפשרים לה להניע פוליטיקאים לפעולה, למרות המתיחויות השונות - ואף אפשרו לה לעבור את הטלטלות בלשכת ראש הממשלה.

אם היא אכן תעזוב את תפקידה, יאבד נתניהו גורם חשוב מאוד בשליטתו במערכת הפוליטית, וזאת לאחר שאלקין, שהיה יו"ר קואליציה לסירוגין בשנים האחרונות, הפך לשר. את אלקין מחליף בשנה הקרובה צחי הנגבי, המכהן גם כיו”ר ועדת החוץ והביטחון. הנגבי יצטרך לארגן את הקואליציה פעם אחר פעם, כדי להתמודד עם הרוב השברירי שהיא מחזיקה במליאה ובוועדות.

גם שר התיירות יריב לוין בוחן בימים אלה מספר מועמדים לתפקיד מנכ"ל המשרד, במקומו של אמיר הלוי. ל"כלכליסט" נודע כי אחד המועמדים הוא אלברט סחרוביץ', ראש המטה של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. סחרוביץ' מלווה את אדלשטיין כיועץ בכיר מאז 2001 כח"כ, שר ויו"ר הכנסת.