אאא

קבינט הדיור אישר היום (שני) את העברת מנהל התכנון למשרד האוצר והקמת מטה הדיור במשרד. כמו כן הוכרזו מתחמים לדיור לתכנון בוותמ"ל בהיקף כולל של מעל 20 אלף יחידות דיור, בין היתר בקריית גת, נתניה, באר שבע, בסמת טבעון וטמרה. ההחלטות עברו פה אחד. במהלך הישיבה הפגינו פעילים של ארגונים ירוקים מחוץ למשרד ראש הממשלה, נגד פגיעה בשטחים פתוחים ובאיכות הסביבה.

שר האוצר משה כחלון אמר בפתח הישיבה: "משבר הדיור הוא לא משבר-הוא מצב חירום לאומי. זהו קבינט הדיור הראשון בראשותי שהולך לטפל במצב חירום זה. אני רואה במשבר הדיור כמחולל העוני הגדול ביותר ואני מחויב לטיפול בו. אישור מעבר רמ"י ומנהל התכנון למשרד האוצר ביחד עם הקמת מטה הדיור הם צעד ראשון והכרחי בדרך לטיפול בכל שרשרת התהליך: קרקע, כוח אדם והון.

ממשרד האוצר נמסר, כי מטרת ההכרזה היא לאשר תכניות דיור בהיקף נרחב תוך דיון ממוקד ואינטנסיבי לשם קיצור לוחות הזמנים לעומת לוחות הזמנים המקובלים כיום לקידום תכניות בהיקף דומה. בנוסף יאושרו תמאו"ת ע"פ החלטת המועצה הארצית לתכנון ובנייה המחייבות החלטת ממשלה.

סילבן: "ההחלטה נגועה בטיפשות"

"ההצעות האלו נגועות בחוצפה או בטיפשות ואווילות", אמר שר הפנים סילבן שלום במהלך הישיבה ולפני ההצבעה, "כשיש מכונה שחלק ממנה מקולקל לא מעבירים אותה מחדר לחדר - תתקנו. אם חושבים לבוא בכוחנות או דורסנות זה לא ילך. אם כבר החליטו להעביר את מנהל התכנון, העבירו את החלקים הרלוונטיים. פתאום זה רשות, ויש מנכ"ל, ותקציבים לכל דבר. משרד האוצר מעולם לא היה ביצועי אלא משרד מטה. יש לו מה להגיד על כל דבר, אבל לא מבצע. אולי שיבצע בענייני תחבורה. בשביל מה צריך משרד תחבורה שיעשו רשות תחבורה באוצר. שיעשו רשות תיירות למה צריך משרד תיירות?!".

בהמשך דבריו אמר השר שלום "אתם יודעים מה נשאר במשרד הפנים ומסרבים לקחת? נושא האכיפה. הוא (כחלון, א"ג) ייתן, יתכנן, ויבנה ואני אהיה ההורס. אם אתה בונה - אתה גם תהרוס. לא, הם לא רוצים. אולי נמצא את הפראייר התורן - השר ארדן במשרד לביטחון פנים שיהיה אחראי על ההרס".

השר שלום המשיך בדבריו: "המסר מובן, אני מתנגד להצעה הזאת ואמשיך להילחם בכל דרך שעומדת בפניי. ההצעה לא נכונה ולא טובה. האוצר יוצר כאן מונופול וצריך לפרק אותו בעודו באיבו. חשבתי שבאנו לפרק מונופלים.

לדברי שר הפנים, השיב כחלון, כי "אין שום דבר שלקחנו שלא הרגשנו שצריכים. אין לי שום עניין לקחת משהו מעבר למה שצריך. אנחנו רוצים להצליח. ואם יש משהו שאתה חושב שלא בסדר אפשר לשבת ולדבר".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

דרעי: "זה לא סוד שהתנגדתי בעבר"

שר הכלכלה אריה דרעי, שכיהן בעבר כשר הפנים הביע הסכמה עם דבריו של השר שלום ואמר: "אני אצביע בעד כי אני מחויב לפי ההסכמים. אבל זה לא סוד שהתנגדתי לעניין כשר הפנים לשעבר.

"אני יכול לתת עצה של זקן בעניין הזה. משה (כחלון, א"ג) לטובת העניין, תעשו מאמץ להביא את הסכמת הפנים. באמת יש בעיה בלי השלטון המקומי, ובלי משרד הפנים זה לא יעבוד. תעשו מאמץ להגיע להסכמה".

בפתח הישיבה אמר כחלון, כי אחד מיעדיה העיקריים של תוכניתו היא לסייע לזוגות צעירים וזאת באמצעות הגדלת ההיצע וריסון הביקושים על ידי מתן הגנה לשוק השוכרים. עוד ציין כחלון כי משרד הבינוי יהיה הזרוע הביצועית של משרד האוצר בתחום הבניה.

מלבד שר אוצר, הפנים והכלכלה נכחו בדיון גם שר הבינוי יואב גלנט, השר להגנת הסביבה אבי גבאי, שר התיירות יריב לוין, שר החקלאות אורי אריאל, שרת התרבות והספורט מירי רגב, שר התחבורה ישראל כץ, שר הקליטה והשר לענייני ירושלים זאב אלקין והשר לענייני דתות דוד אזולאי.