אאא

סערת ה"צ'אלמר": בשבוע האחרון הוציא הסופר והמחנך חיים ולדר ספר סיפורים חדש תחת השם "צ'אלמר". ספר בפורמט אלבומי בו מתאר ולדר סיפורים ותמונות מתוך שכונת מאה שערים על הוויתה הירושלמית הייחודית.

אלא שלהפתעתו נוכח ולדר לגלות כי דווקא כמה מתושבי עיר הבירה, המכונים "ירושלמים", בחרו להיעלב מהשם המקורי.

בתוכנית "שמונה עד עשר" המשודרת ברדיו "קול ברמה" בהנחייתו של מרדכי לביא התעמתו ולדר והפרשן מאיר הירשמן על שמו של הספר.

הירשמן, תקף את שם הספר וטען כי הוא פוגע ומזלזל בתושבי העיר ובילידי ירושלים ומדובר בשם גנאי. "צדה עיני מודעה שיצא ספר בשם צ'אלמר", אומר הירשמן, "ואמרתי לעצמי מי החצוף הזה, סליחה על הביטוי, שמרשה לעצמו לקרוא לספר שלו ככה. קצת כבוד לאנשים, לקהילה".

"צ'אלמר זו קהילה ירושלמית שמונה כל מיני אנשים ביניהם גם גדולי תורה שהיו גדולי הדור, ונוצר כאילו גנאי, הורתו ולידתו של הכינוי הזה הוא בוודאי ככינוי גנאי, אין ספק בעניין הזה", טוען הירשמן.

האזינו לעימות בין מאיר הירשמן וחיים ולדר (באדיבות 'קול ברמה')

הירשמן מוסיף ואומר כי "יש כאלה שטוענים שהיום זה אולי גם כינוי חביב. אני חושב שאין הרבה ירולשמים שכשמישו אומר להם צ'אלמר הם הולכים מאושרים, יש לא מעט אנשים שבוויכוח עם או על ירושלמים יגידו 'טוב הוא צ'אלמר הרי' וכוונתם לא לטובה".

"ללכת לעשות ספר עם השם 'צ'אלמר' אני חושב שזה מוגזם לגמרי", אומר הירשמן.

מנגד, אמר הסופר ולדר כי "הירושלמים, הצ'אלמרים - אני מעריץ אותם, אפשר לראות את זה בכל שורה בספר, אני חושב בעולם הישיבות צ'אלמר זה היה מלך".

"הגיעו אלי בנתיים שלושה אנשים עם האמירה הזו וכל אחד מהם הם לא צ'אלמערס בכלל, הם אנשים שהיו פעם והם נהיו מודרנים, הם כאילו מתביישים", מספר ולדר, "התקשרנו לצ'אלמרים אמיתיים, הם אמרו לי 'מי שנעלב הוא מודרני, צ'אלמר אמיתי לא נעלב מ'צ'אלמר'".

ולדר הוסיך ואמר כי "גם אם עד כה היה מי שראה בזה כינוי גנאי אחרי הספר זה הופך להיות אחד הדברים הכי נערצים שיש בעולם". ולדר הוסיך וטען כי כמו הביטויים "בריסקער", "ויז'ניצער", כך גם "צ'אלמער" מתאר הווי ולהיפך הינו מקור לגאווה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

 (צילום: דוד זר)
המודעה המצונזרת ב'יתד נאמן'

הבוקר בעיתון "יתד נאמן" הופיעה מודעת פרסום לספר החדש אולם ללא השם "צ'אלמר", ש"צונזר" משום מה. מתברר כי הדבר נעשה בהסכמתו של ולדר זאת לאחר שפנו אליו, לדבריו, מתי מעט שנפגעו משם הספר.

בשיחה עם "כיכר השבת" אומר הסופר ולדר כי "בינתיים פנו אלי רק שלושה אנשים וטענו על השם. אף אחד מהם לא היה צ'אלמער. לעומתם עשרות דווקא נהנו ושיבחו ואמרו שהספר הוסיף על גאוות הצאלמר שקיימת בהם".

"מי שיקרא את הספר יבין שהוא מצייר את הצ'אלמר כפי שראינו אותו בעולם הישיבות - הבחור הכי אהוב, חריף ואמיתי שלעולם לא יהיו לו בעיות חברתיות כי החברה מעריצה כאלה שלא מתייפיפים אליה ומשתעבדים אליה", מבהיר ולדר.

ולדר מוסיף ואומר כי "המודעה שונתה בהסכמתי", אך מדגיש כי "שם הספר יישאר כפי שהוא אלא אם כן אשוכנע שמישהו שהוא באמת צ'אלמר נפגע ממנו, מה שלא קרה עד עכשיו".