אאא

פרשת נמל אשדוד: הפרקליטות תגיש כתב אישום בכפוף לשימוע נגד יו"ר ועד עובדי הנמל לשעבר, אלון חסן, על עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, שוחד, סחיטה באיומים, הלבנת הון מרמה והפרת אמונים ועבירות מס.

כמו כן יוגש כתב אישום נגד מנכ"ל הנמל לשעבר, שוקי סגיס, בגין עבירות של מרמה והפרת אמונים של עובד ציבור ובתאגיד וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. כך הודיעה היום (ד') הפרקליטות לסנגורי החשודים.

בנוסף לחסן וסגיס זימנה פרקליטות מחוז דרום (פלילי) לשימוע גם את בן דודו של חסן, דוד, וכן את בעלי חברת דנה לוגיסטיקה, יניב ואורי בלטר. ההחלטה התקבלה על דעת פרקליט המדינה, שי ניצן.

לטענת הפרקליטות, כתב החשדות נגד המעורבים מתאר את התנהלותם ומעשיהם הפליליים, על פי החשד, של חסן וסגיס, בצוותא עם יתר החשודים, ומפרט חשד להפקת טובות הנאה אסורות לאלון חסן ולמקורביו, בהיקף של מיליוני שקלים, מפעילות תפעולית שהתנהלה בתחומי נמל אשדוד במהלך השנים 2013-2010. זאת, בין היתר, ע"י ניצול מעמדו של חסן להשגת התקשרויות כספיות פסולות לחברת דנה לוגיסטיקה, שבעליה היו קשורים אליו קשר הדוק.

על פי כתב החשדות, בתקופה לעיל, אפשרו שוקי סגיס ואלון חסן לחברת דנה לוגיסטיקה, שהינה חברה פרטית, המורכבת מבני משפחתו של אלון חסן וממקורביו האישיים והעסקיים, לפעול בתוך נמל אשדוד על מנת לקדם את תועלתו הכספית והאישית של אלון חסן ומקורביו.

ניגוד עניינים חריף ודרכי מרמה

אלון חסן ושוקי סגיס פעלו, לכאורה, בניגוד עניינים חריף לתפקידם הציבורי, ובדרכי מרמה, כדי שחברת דנה לוגיסטיקה תקבל חוזים ועבודות מלקוחות מובילים בנמל. על פי החשד, כל החשודים ניצלו את תלותם הכלכלית של אותם לקוחות בנמל ובוועד העובדים, והציגו בכזב את חברת דנה כגורם ששכירת שירותיו הכרחית לפתרון בעיותיהם של לקוחות הנמל מול הנמל וועד העובדים שלו. התקשרויות אלה, שהלקוחות נאלצו להתקשר בהן עם חברת דנה לוגיסטיקה, הזרימו לקופתה של חברת דנה עשרות מיליוני שקלים, שהועברו בחלקם לאלון חסן באמצעות עסקיו הפרטיים, ואף שימשו חלק מהחשודים לעסקאות בינלאומיות של סחר בדלק גנוב והלבנת הון. יצוין כי כתב החשדות אינו מייחס למנכ"ל שוקי סגיס קבלת כספים לכיסו.

עוד על פי כתב החשדות, אלון חסן, לצד עבודתו בתפקיד יו"ר נמל אשדוד, החזיק גם בעסקים פרטיים, לרבות חברת הופס העוסקת בייצור חומרי ניקוי. נוכח מודעתו של חסן למניעה המשפטית באשר ליכולתן של חברות שבבעלותו לספק מוצרים ושירותים ישירות לנמל, התקשר חסן עם חברה אחרת, המוחזקת בבעלות קרובת משפחתו וחברו, ופעל בעצמו ובאמצעות עובדי נמל אחרים מטעמו, לעתים תוך הפעלת לחץ ובמרמה, כדי להבטיח שהצעות המחיר שהוגשו ע"י חברה זו הן שיזכו במכרזי הנמל. בדרך זו הצליח חסן לוודא שהחברה שהוא בעליה תספק לנמל - תחת מסווה ובמרמה - את חומרי הניקוי באופן קבוע, בהיקף שהגיע לכמיליון שקלים במהלך השנים 2013-2010, וזאת תוך ביצוע עבירות מרמה והלבנת הון.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

חקירת הפרשה החלה במסגרת כוח המשימה "נמלי ים" ונוהלה ע"י להב 433 (יאל"כ) שבמשטרת ישראל, יחד עם יחידת יהלו"ם שברשות המסים, בליווי צמוד של פרקליטות מחוז דרום (פלילי ואזרחי) והרשות לאיסור הלבנת הון.

בחינת ממצאי החקירה וגיבוש כתב החשדות טופלו באמצעות צוות הפרקליטים: עמיחי חביביאן, צחי יונגר, שלום שיפר ועפרה לוי מפרקליטות מחוז דרום (פלילי) ובהנחייתו של פרקליט המדינה, שי ניצן ומשנהו לעניינים פליליים, אלי אברבנאל.

ההליכים האזרחיים הנוגעים לפרשה זו טופלו באמצעות עורכי הדין אנטוניוס (טוני) מרשי וטל שטיין מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי).

עו״ד רונן רוזנבלום ועו״ד דניאל קליין המייצגים את יניב בלטר מסרו: "השגותינו ועמדתנו המשפטית לאמור בכתב החשדות תועלה בפני גורמי משרד המשפטים".