אאא

פרשת הבנק המחתרתי בבורסת ר"ג: בית המשפט המחוזי בתל אביב אימץ היום (ב') את הסדר הטיעון שגיבשה פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), וגזר על מנחם מגן 4 שנות מאסר בפועל, קנס של 125 אלף שקל ושנת מאסר על תנאי.

ההחלטה על חילוט של רכוש וכספים, בשווי של כ-5 מיליון שקל, תינתן במסגרת פסק דין משלים, לאחר שמיעת הטוענים לזכות ברכוש.

מגן הורשע על פי הודאתו בעבירות על חוק איסור הלבנת הון, פקודת מס הכנסה, חוק מס ערך מוסף וחוק העונשין. זהו ההליך הפלילי הראשון המגיע לסיומו, במסגרת חקירת הבנק המחתרתי שפעל בבורסה ליהלומים (פרשת "צ'ק ליסט") - פרשה בה נחשפה מסכת פעילות עבריינית כלכלית חמורה בהיקפי ענק, שנעשתה תוך שימוש במתחם הסגור של הבורסה ליהלומים ברמת גן.

על פי כתב האישום, מנחם מגן ושותפו, דורון אלעד, הפעילו במשך שנים רבות עסק לא רשום למתן שירותי מטבע בבורסה ליהלומים, שנחזה להיות עסק למסחר ביהלומים. בשנים 2011-2008 נתנו מגן ואלעד שירותים ללקוחות רבים, יהלומנים, בהיקפים של מאות מיליוני דולרים. מגן ואלעד הסתירו את פעולותיהם מרשויות המס ומהרשות לאיסור הלבנת הון.

השופט דוד רוזן כתב בגזר הדין כי מגן שיתף פעולה עם רשויות החוק מהרגע הראשון, הודה במיוחס לו ואף סיפר ראיות חדשות שלא היו בידיעתם של חוקריו. לדברי השופט מגן סייע לחשיפת הפרשה כולה ותרם תרומה משמעותית להעמדתם לדין של מעורבים נוספים, נגדם הוא עתיד להעיד מטעם המדינה. בנוסף כתב השופט כי מגן לקח אחריות על מעשיו וחסך מזמנו של בית המשפט ובשל כל אלה הוא ראוי להקלה בעונשו.