אאא

האם איראן העבירה ב-2012 ציוד גרעיני לסודן? על פי מקורות סעודיים, שהמידע שהעבירו הודלף ונחשף באתר "וויקיליקס", התשובה חיובית בהחלט.

על פי המסמכים שנחשפו באתר, דיפלומטים סעודים שהיו מוצבים בחרטום, בירת סודן, העריכו כי איראן העבירה בשנת 2012 ציוד גרעיני מתקדם לסודן, כולל צנטריפוגות.

במסמך של משרד החוץ הסעודי שהודלף מפברואר 2012 והוגדר "סודי ביותר" נכתב: "מקורות של השגרירות העבירו מידע לפיו, מכולות איראניות הגיעו השבוע לנמל התעופה של חרטום, והן כללו ציוד טכני רגיש - צנטריפוגות מהירות להעשרת אורניום. משלוח נוסף צפוי להגיע השבוע". סעודיה, איראן וסודן נמנעו מלהגיב על המסמך שנחשף.

בשבוע שעבר חשף אתר ההדלפות "וויקיליקס" כ-60 אלף מסמכים סודיים משירות החוץ הסעודי. בהמשך מתכנן האתר לחשוף מסמכים רבים נוספים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מתקן נשק שהושמד ב-2012 - לטענת סודן על ידי ישראל (מתוך שידורי אל ג'זירה)  

במסמך שנחשף היום לא צוין מי המקור שהעביר את המידע לשגרירות סעודיה. בנוסף, לא הוצגו ראיות כלשהן לאופי המשלוח.

כזכור, בעבר הואשמה ישראל על ידי סודן כי תקפה בשטחה יעדים שונים מספר פעמים. באוקטובר 2012 אירעו פיצוצים מסתוריים במפעל נשק סודני, שעל פי דיווחים זרים יוחסו לישראל.

בימים האחרונים הודלף מסמך אחר ממנו עלה כי בשנת 2009 ניסתה סעודיה למנוע הברחות נשק מאיראן לסודן, נשק שהיה אמור להגיע לארגון הטרור חמאס דרך המרחב האווירי של סעודיה.