אאא

מהי רפורמת השחיטה?

הרבנות הראשית לישראל היא הרוגלטור של השחיטה הכשרה, הן זו המבוצעת בישראל והן זו המיובאת מחו"ל. לאחרונה החליטו ברבנות הראשית לרענן את הנהלים ולצאת ברפורמה חדשה שנועדה לדבריהם להסדיר את המערכת ולהבטיח את כשרותה.

הרפורמה כוללת שורת צעדים שהעיקריים שבהם: ניתוק הקשר בין יבואן הבשר לשוחטים באמצעות עריכת הגרלה שתקבע מי השוחטים שיצאו ועם איזה יבואן, תקופת צינון לשוחטי הבד"צים למשך שנתיים שתמנע מהם לשחוט בתקופה זו עבור הרבנות והצמדת 'מפקח' מטעם הרבנות לצוותי השחיטה של הבד"צים.

מה מטרת הרפורמה? 

הרבנות מציגה שורת הסברים להכרחיות הרפורמה, החל מהוזלת מחירי הבשר ועד להקפדה על כשרות ומניעת ניגודי עניינים של השוחטים או הקלה בכשרות על-ידי השוחטים עבור היבואן הקבוע איתו הם עובדים. בנוסף נטען כי יש שוחטים שמאכילים נבלות וטרפות כמו גם שוחטים שתחת ידם יוצאות כמויות לא הגיוניות של הספק שחיטה ובשר כשר לעומת יתר השחיטות. 

מי מתנגד לרפורמה?

בראש ובראשונה היבואנים שטוענים שהצעדים לא יורידו את המחירים אלא אף להיפך מאחר והיא תייקר עבורם את העלויות. גם השוחטים מתנגדים לרפורמה בטענות לפגיעה בחופש העיסוק וכן לפגיעה בזכויות שצברו אצל היבואנים איתם עבדו בקביעות. 

התנגדות גורפת לרפורמה נרשמה גם בקרב הבד"צים, הן על ההתערבות של הרבנות בשחיטה שלהם באמצעות הצבת "מפקח" מטעמם והן על הפגיעה בשוחטים שלהם שיישארו מחוסרי עבודה במרבית השנה בגלל תקופת הצינון שקובעת הרפורמה. 

בנוסף, טוענים במערכות כשרות המהדרין כי אם אכן יש חשש לשוחטים שמאכילים נבלות וטרפות או שוחטים שמספיקים לשחוט בכמות חריגה ומעוררת תהיה, שיבדקו מי הם השוחטים הללו ויזרקו אוצם ממערך השחיטה במקום לפגוע בכל יתר השוחטים. 

עוד הם טוענים כי אין כל פסול בקשר שבין היבואן לצוות השוחטים שעובד תחתיו כל עוד ומדובר ברבנים נכבדים ויראי שמים אשר שוחטים שנים רבות ונאמנים על גדולי ישראל.

כפי שנחשף ב"כיכר השבת", מרן הגר"ח קנייבסקי שנשאל על ידי ראשי מערכות כשרות המהדרין אודות חלק מהנהלים אמר כי "אסור להתפשר" והוסיף ואמר: "כל המשנה ידו על התחתונה".

כחלק מההתנגדות עתרו היבואנים לבג"צ נגד הרפורמה אך זה קבע כי הרפורמה תצא לדרך לתקופת ניסיון. מנגד, עתרו השוחטים לבית הדין האזורי לעבודה נגד הרפורמה וזה פסק בתחילה נגד הרפורמה אך הרבנות ערערה ובית הדין הארצי לעבודה יישר קו עם בג"צ.

האם נגרם נזק כלשהו בעקבות הסאגה בין הצדדים? 

העתירות והדיונים בבית המשפט גרמו לכך שבניגוד לכל שנה, כאשר מיד לאחר חג הפסח יוצאים צוותי השחיטה לחו"ל עבור שחיטת הבשר לחגי תשרי, הרי שהשנה עד כה לא יצאו כלל שוחטים לחו"ל מה שמעלה חשש למחסור חמור בבשר מהדרין לחגים ועליית מחירים של עשרות ומאות אחוזים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מה עמדת הרה"ר הגאון רבי דוד לאו? 

הרב לאו שהביע תחילה תמיכה בנהלים החליט לשנות חלק מהם כנראה לאור ההתנגדות הגורפת של הבד"צים כמו גם של גדולי ישראל ואף הגיע להבנות עם היבואנים והשוחטים אלא שההבנות התפוצצו לאור עמדת היועץ המשפטי של הרבנות. 

היום שלח הרב לאו מכתב בו הסביר את הצורך בנהלים החדשים, נימק מדוע החליט לחזור בו מחלק מהנהלים, מאשים את היועץ המשפטי בכך שמסרב לשינוי ומפיל את האשמה על המערכת המשפטית שבגינה השוחטים לא יוצאים לחו"ל מה שמבטיח מחסור חמור בבשר לחג.

האם יימצא פתרון למחלוקת?

בשלב זה קשה עדיין להעריך ידו של מי תגבר, האם של הרב דוד לאו שפועל כדי לשנות חלק מהנהלים ואולי להביא את ההחלטות החדשות בפני מועצת הרבנות או שמא זו של היועץ המשפטי שמצדו טוען כי כל הנהלים גובשו על-ידי צוות מקצועי מאגף הכשרות ורבנים פוסקים תוך התייעצו עם שוחטים בכירים וותיקים ובאישור הרב הראשי ומועצת הרבנות הראשית כך שלא ניתן לחזור מהנהלים שנקבעו. 

דבר אחד ברור: במידה וצוותי השחיטה יצאו עד יום ראשון הקרוב יש סיכוי סביר שיגיע בשר כשר כשבוע לפני ראש השנה, אחרת, יהיה מחסור חמור בבשר לחגים ועליית מחירים בעשרות ומאות אחוזים.