אאא

פרסום ראשון: כחודש לאחר כניסתו לתפקיד, שר הדתות דוד אזולאי (ש"ס) החל בשבוע האחרון בעבודת מטה להקמת ועדות בחירות בערים רבות ברחבי הארץ, בכדי לבחור רבנים חדשים בלמעלה מ-20 ערים, כך חושף הערב (רביעי) לראשונה "כיכר השבת". 

צוות לשכתו של אזולאי החל בימים אלו לפעול להקמת גוף בוחר בלמעלה מ-20 ערים ברחבי הארץ בהן לא מכהנים רבנים ראשיים - מהלך שצפוי להימשך מספר חודשים.

בין הערים בהן אזולאי יחד עם צוות לשכתו פועלים להקים גוף בוחר ניתן למנות את הערים המרכזיות: אשקלון, ראשון לציון, בית שמש, שדרות, רחובות, חיפה, חדרה, טבריה, עכו וקרית מלאכי.

ל"כיכר השבת" נודע עוד כי הערים בהן מתרכזים בימים אלו חברי הצוות הם ראשון לציון וטבריה.

טרם ברור אם אזולאי יצליח להביא לבחירת הרבנים המיועדים בערים השונות, שכן מדובר בתהליך שכאמור צפוי להימשך במקרה הטוב מספר חודשים. במקרה הפחות טוב עבור אזולאי, עתירות לבתי משפט יוכלו לעכב את הבחירות בחודשים ארוכים.

לפי המתוכנן, במהלך החודשים הקרובים יחלו רבנים רבים לעלות ללשכתו של השר אזולאי בכדי להציע את מועמדותם לתפקידי רבני הערים, כאשר בחלק מהמקרים צפויים מועמדים רבים לתפקיד שעל זהותם ייאלץ להכריע השר אזולאי. מי שממונה ואחראי על התחום הוא דוד עמר, יועצו של השר אזולאי ומקורבו של הראשל"צ הגאון רבי יצחק יוסף.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מטבע הדברים, השר אזולאי כאיש ש"ס ינסה למנות בכל הערים רבנים מהציבור החרדי, מה שיכול להצית מאבק קשה בין ש"ס ו'הבית היהודי'. עם זאת, ההערכה היא שהצדדים ינסו להגיע להבנות ולחלוקה בין המגזרים. כזכור, כפי שפורסם לראשונה ב"כיכר השבת", השבוע נפגשו יו"ר ש"ס אריה דרעי ויו"ר 'הבית היהודי' לפגישה חשאית במשרד החינוך בירושלים, הצדדים סרבו להתייחס לאחר הפגישה לתוכנה.

"יהיו ערים שנגיע להסכמה עם הציונות הדתית ויהיו ערים שאכן תהיה מלחמה" מסביר בכיר במשרד הדתות. לדבריו, "הרצון הוא להגיע לכמה שיותר הסכמות, אבל זה לא נראה שנצליח לעבור את כל הערים בשלום".

הבכיר מוסיף: "חייב לצנן את ההתלהבות, ייתכן שהבחירות הללו יצאו אל הפועל בעוד חצי שנה - שנה, שהציבור לא יחשוב שזה מהלך של חודש ובחירות, זה מהלך של חודשים. עתירות, התנגדויות ומה לא. עד שמקימים גוף בוחר הנשמה יוצאת. אבל כן, חד משמעי, אנחנו יוצאים לדרך, המטרה לסיים בתוך שנה וחצי עד שנתיים בחירות בלפחות עשרים וחמש ערים". 

מכשול נוסף שצפוי השר אזולאי לעבור במהלך הבחירות לרבני הערים הוא מכשול הציפיות. לא מעט רבנים ברחבי הארץ רואים עצמם כמועמדים ראויים לתפקיד, חלקם אף מרגישים שיו"ר ש"ס אריה דרעי "חייב להם" בשל כך שעזרו לו בבחירות האחרונות, כך שגם בנושא הזה דרעי ואזולאי, בסיוע דוד עמר, יצטרכו להכריע בין הרבנים הדורשים את הכתר.