אאא

ועדת החוץ והביטחון מארחת הבוקר (שני) את ראש הממשלה בנימין נתניהו שמוסר עדכון מדיני וביטחוני. בפתח הישיבה, גילה נתניהו שהקבינט אישר בישיבתו האחרונה ביום חמישי את בנייתה של גדר באורך 30 קילומטר מצפון לאילת. נתניהו בירך את הקבינט על הקמת הגדר ועל אישור מקורות המימון עבורו.

נתניהו אמר שהגדר תגיע עד אחרי שדה התעופה תמנע שנבנה כיום. "הגדר נבנית כולה בשטח ישראל ולא פוגעת בריבונות הממלכה ההאשמית ובאינטרסים שלה", אמר נתניהו, שהוסיף כי הגדר "מצטרפת לגדר שבנינו לאורך גבול מצרים שבלמה מסתננים וטרור".

בתחילת הישיבה עדכן יו"ר הוועדה צחי הנגבי, כי ועדת המשנה לענייני מודיעין תדון גם במתווה הסכם הגז, וזאת לאחר שהקבינט קבע ביום חמישי כי הוצאת הגז היא עניין בעל חשיבות מדינית וביטחונית. אותה קביעה באה כדי לאפשר לשר הכלכלה אריה דרעי להפעיל את סעיף 52 בחוק ההגבלים העסקיים, המאפשר לו לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים מנימוקים ביטחוניים וכלכליים. בשבוע שעבר דרש ח"כ עומר בר-לב שלאור ההחלטה, תדון ועדת החוץ והביטחון במתווה ותדון בו. לבסוף סוכם כי ההסכם יידון בוועדה חסויה.

נתניהו הביע הערכה לחיילי צה"ל על עצירת המשט. לדבריו, "המשט הזה כולו צביעות ואין לו מטרה להעביר ציוד לעזה. מאז צוק איתן ישראל העבירה 1.6 מיליון טון של מצרכים, שזה כמו חצי מיליון סירות כאלה". לדבריו "אין שום בעיה להעביר סחורה הומינטרית לאלתר, דרך המעברים הקרקעיים שבהם ישראל בודקת שאין העברת אמצעי לחימה".

נתניהו גם תקף את הסכם הגרעין המתהווה עם איראן והזהיר כי הוא הופך "מרע לגרוע מיום ליום". לטענת נתניהו, ההסכם יאפשר לאיראן להפוך למדינה "לא עם פצצה או שתיים אלא עם ארסנל של פצצות". הוא גם הזהיר שהסרת הסנקציות תאפשר לאיראן להדק את "טבעת התוקפנות והחנק האיראנית".