אאא

שעות לפני ההצבעה במליאת הכנסת על קידום מתווה הגז, ובקואליציה עדיין סופרים ידיים כדי לדעת האם יש לממשלה רוב לנטילת סמכותו של שר הכלכלה אריה דרעי לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים. לפני זמן קצר הודיע ח"כ מיקי לוי מיש עתיד, כי לאחר שהתייעץ עם היועץ המשפטי של הכנסת החליט להשתתף בהצבעה. לוי, כמו כל חברי יש עתיד צפוי להתנגד להעברת הסמכות.

לגבי הסיכוי שהמתווה יעבור הערב בכנסת, הערכה היא כי אם ישראל ביתנו תצביע נגד העברת הסמכויות - ההצבעה תיפול. לכן גורמים בקואליציה מדווחים כי יש גם מחשבה לדחות את ההצבעה - שצפויה הערב.

אתמול הודיע היועץ המשפטי של הכנסת, אייל ינון, שאי אפשר למנוע מאף חבר כנסת להשתתף בהצבעה, והיא נתונה לשיקול דעתו. עם זאת, ח"כ שיש לו "עניין אישי" עם הנושא הנדון, צריך להודיע על כך לוועדת האתיקה, ליו"ר הכנסת ולמליאה.

לוי, שהיה במשך 5 שנים מנכ"ל באחת החברות של קבוצת לבנת, המחזיקה בשרשור בישראמקו המחזיקה במאגר תמר, פנה לינון להתייעצות. ינון השיב כי "ספק אם קרבה מהסוג שהצגת נחשבת 'עניין אישי'", אולם המליץ ללוי להודיע לכל הגורמים על קשריו עם משפחת לבנת, וזאת "נוכח הרגישות הציבורית הגבוהה בסוגיה זאת, וסכומי הכסף המשמעותיים הכרוכים בה". ינון הדגיש כי הוא ממליץ לעשות זאת "אף שההצבעה היום אינה עוסקת ישירות בתחום הגז" - אלא בהעברת סמכויות טכנית מדרעי לממשלה.

לוי מסר כי "סוגיית הגז חשובה ומרכזית לעתידה הכלכלי והאסטרטגי של מדינת ישראל בעשורים הקרובים ולכן ההצבעה היום דרמטית ובעלת חשיבות עליונה. חשוב שיובהר כי מי שלא נמצא בניגוד עניינים מהותי, לא יכול להסתתר מאחורי הכרזות ריקות מתוכן ואין לו את האופציה לברוח מהכרעה חשובה כל-כך לטובת האינטרס הציבורי".

בשל ניגוד עניינים דומה, הודיעו השרים משה כחלון, יואב גלנט וחיים כץ שלא ישתתפו בהצבעה היום. בקואליציה דורשים מהם להתקזז, אולם לא בטוח שהשרים יעמדו בכך. בנוסף, גם ח"כ אלי כהן (הליכוד) עשוי להימנע בהצבעה בעוד ח"כ מייקל אורן (כולנו) נמצא בחו"ל. כך שמהקואליציה נגרעים 5-4 קולות, המציבים אותה עם 56-57 תומכים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מנגד, באופוזיציה חסר לעת עתה רק ח"כ באסל גטאס שהמשט שבו השתתף נעצר הבוקר, כך שהאופוזיציה, נהנית מ-58 תומכים ויתרון של ח"כ אחד - אם מכלילים בה את ישראל ביתנו. עם זאת, בכנסת מדווחים על ניסיונות רבים של חברי קואליציה להתקזז עם חבריהם באופוזיציה - כך שתמונת ההצבעה עוד עשויה להשתנות, אם כי מאזן הכוחות יישאר בעינו.

איך יצביעו הח"כים של ישראל ביתנו

בישראל ביתנו הודיעו שיקבלו החלטה סופית רק בישיבת הסיעה היום שבסופה, בשעה 15.30 ימסור אביגדור ליברמן הצהרה. במפלגה ציינו שבעוד הם תומכים במתווה באופן מהותי, אין להם עניין להיות חלק ממהצבעה שהפכה ל"עניין של סכסוך פנים קואליציוני".

אם ישראל ביתנו תצביע נגד העברת הסמכויות - ההצבעה תיפול. לכן גורמים בקואליציה מדווחים כי יש גם מחשבה לדחות את ההצבעה - שמשובצת להמשך הערב. בכנסת מדווחים על ניסיונות של גורמים רבים בקואליציה למצוא קיזוז, כנראה גם בשל חוסר נוחות שלהם להשתתף בהצבעה.

ח"כ יצחק הרצוג הודיע כי הוא דורש לחשוף את מתווה הגז לפני הדיון בכנסת. "לא ייתכן שחברי כנסת יצביעו בנושא כה גורלי מבלי ללמוד ולהבין את משמעות הנושא לעומקו בשקיפות רויה ודיון פתוח . כל דבר אחר הוא ביזוי כבודם של הכנסת והציבור הישראלי".