אאא

ועדת הפנים של הכנסת התכנסה בצהריים (שני) לדיון ראשון עם שר הדתות דוד אזולאי, שהעביר לחברי הוועדה סקירה על פעילות משרדו. 

בפתח הישיבה ברך יו"ר הוועדה ח"כ דוד אמסלם את אזולאי ואמר: "אני מכיר ומוקיר את פועלך כמי שעמד בראש הוועדה הזו בכנסת ה-18. המשרד מופקד בידיים טובות ובראשותך יהיה למשרד חברתי יותר, עם הרבה עשייה".

אזולאי אמר בפתח דבריו: "החזרנו עטרה ליושנה ורוב הדברים שנלקחו מהמשרד הוחזרו. נותר עוד להשיב את בתי הדין הרבניים וכן תמיכות בחורי הישיבה ושירותי הדת המוסלמים והנוצרים. ברגע שבתי הדין הרבניים יעברו חזרה למשרד ולא יהיו נספח של משרד המשפטים זו תהיה פעולה מבורכת".

"בכוונתי להרחיב את בתי העלמין בארץ, כולל קבורה אזרחית. אנחנו עובדים על הצעת חוק ממשלתית לבתי העלמין והקבורה בפרט", הצהיר שר הדתות. 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בהתייחסו לנושא הקבורה, אמר אזולאי כי "בישראל 35,000 נפטרים בשנה (כ-1200 בקבורה אזרחית) כ-1250 בתי עלמין ברחבי הארץ, כ-16 לקבורה אזרחית וכ-24 חלקות למסופקין וחסרי דת, הנותנות מענה נוסף לקבורה אזרחית.

"אני שואף למצב שאדם שקרובו נפטר יצטרך לעשות פעולה אחת – לחייג למוקד אחד, כמו שאזרח רואה תאונה ומטלפן למשטרה, רואה שריפה ומטלפן למכבי אש. במסגרת פניות הציבור במשרד, ראיתי את הפילוח וחלקן הגדול נגע לבתי העלמין. חברת קדישא עושים מלאכת קודש, אך לא תמיד זו השפה המצויה ויש נפגעים רבים".

ח"כ אורי מקלב ברך את השר אזולאי ואמר: "אתה איש בשורה. איש של הציבור ופניות הציבור וזה חלק מסוד שיפור הדימוי של המשרד, שסבל מדימוי לא טוב שנים. בנוסף לתעריפי המים, יש לטפל בנושא קבורת השדה, יש דרישה גדולה והמצוקה יצרה תופעות שליליות. הנושא של חלקת קבר בחיים מצריך סכומים שאי אפשר לעמוד בהם. זה דבר אלמנטרי אנטי חברתי".