אאא

שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ יציג היום (שלישי) בצהריים את מתווה הגז הטבעי, זאת לאחר שאמש נכשלה הממשלה להעביר את סמכויות שר הכלכלה בנושא הגז לידי שאר השרים.

אחרי שעות של ניסיונות אינטנסיביים מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו להשיג רוב בהצבעה שתאפשר לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים בעניין הגז - החליטה הממשלה שלא לקיים אותה כמתוכנן.

בהצגת המתווה ישתתפו יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' יוג'ין קנדל, ראש שרות המסים משה אשר, ראש אף תקציבים אמיר לוי, יו"ר רשות הגז אלכסנדר וורשבסקי, פרופ' איתן ששינסקי ויוסי וירצבורגר.

מסגרת המתווה כוללת מכירה של מאגרי הגז הקטנים כריש ותנין לידי שחקן חדש תוך 14 חודשים; מכירת חלקה של דלק בתמר (31.25 %) תוך 6 שנים; דילול חלקה של נובל במאגר תמר (מ-%36 ל-25% אחוז) באותו פרק זמן והטלת הגבלת מחיר עד לפתיחת שוק הגז לתחרות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לאורך כל אתמול, ובעיקר מאז הודעתו של אביגדור ליברמן בצהריים, כי ישראל ביתנו לא תתמוך בממשלה, היה ברור שהקואליציה תתקשה להשיג רוב בהצבעה. שר האוצר משה כחלון, שר הבינוי יואב גלנט ושר הרווחה חיים כץ אינם יכולים להצביע בכנסת בכל נושא הנוגע למשק הגז - עקב ניגוד עניינים. בלעדיהם, זקוק ראש הממשלה לשני תומכים נוספים משורות האופוזיציה.

יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג אמר אתמול כי "אם ארבעת הח"כים והשרים שיש להם ניגוד עניינים ישתתפו בהבצעה - נמצה כל מהלך משפטי, כולל הליכה לבג"ץ". הרצוג מתכוון לשרים משה כחלון, יואב גלנט וחיים כץ, וככל הנראה גם לח"כ אלי כהן, שהיה בעבר סגן יו"ר הכשרה אנרגיה - היחיד מבין הארבעה שאמר שבכוונתו להצביע, לאחר שקיבל ייעוץ שאינו בניגוד עניינים.

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס מישראל ביתנו, שהודיעה מראש שלא תתמוך בהצבעה אם לא המתווה לא יפורסם, פנתה במכתב ליועץ המשפטי של הכנסת איל ינון ובו ביקשה כי יורה על עצירת ההצבעה במליאה, עד שלא יועבר לח"כים החומר הנוגע להצבעה. "על אף שמדובר בהחלטה קריטית בהליך שמשמעותו למשק הישראלי הרת גורל ועל אף העובדה שמתווה כאמור כבר קיים, הוא לא הועבר לעיון חברי הכנסת בטרם הצבעה. זהו זלזול במחוקקי בית זה", כתבה לוי-אבקסיס.