אאא

כיצד מתפתחת הראייה אצל תינוקות, ומה בעצם הם רואים בימים הראשונים לחייהם? חוקרים מהמכון לפסיכולוגיה אוניברסיטת אופסלה בשטוקהולם, שוודיה פרסמו סדרת תמונות שממחישה מאיזה מרחק תינוק שזה עתה נולד מצליח לראות היטב, ומתי הראייה שלו מיטשטשת.

באמצעות שילוב של טכנולוגיה, מתמטיקה ומחקרים קודמים, קבעו החוקרים כי תינוק בן יומיים-שלושה, מצליח לראות היטב פנים ואף תופס את ההבעות ממרחק של 30 סנטימטרים. עם זאת, ממרחק של 60 סנטימטרים, הדימוי החזותי אינו ברור, והתינוק לא מצליח לראות היטב.

"בעבר, כאשר חוקרים ניסו להעריך מה בדיוק רואה תינוק זה עתה נולד, הם עשו זאת באמצעות תמונות", אמר אחד החוקרים, "אבל העולם האמיתי דינמי. לכן השתמשנו בתמונות נעות. יותר מכך, לתינוק קל יותר לתפוס משהו בתנועה, מאשר תמונה עומדת".

החוקרים צילמו סרטוני וידאו של פרצופים המבטאים הפתעה, ניטרליות, כעס ושמחה. את הסרטונים הציגו החוקרים לתינוקות משלושה מרחקים שונים: 30 סנטימטרים, 60 סנטימטרים ו-120 סנטימטרים.

וזו התוצאה:

 (צילום אילוסטרציה: shutterstock)
כך התינוק רואה אתכם בימיו הראשונים בעולם (צילום: Professor Laengo UiO)

לדברי ראש צוות המחקר, "המחקר משלים פער גדול שהיה לנו אודות עולם הראייה של התינוק". בגיל חודשיים, חדות הראייה של התינוק משתפרת והוא רואה 6:6 כמו מבוגר, ובגיל חצי שנה התפתחות הראייה מושלמת.