אאא

על רקע המחאות והעימותים במועצת העיר, עיריית בית שמש אישרה אמש (רביעי), את צו הארנונה החדש לשנת 2016.

במסגרת תכנית ההתייעלות של העירייה בשיתוף משרד הפנים, עודכן תעריף הארנונה ב-5%, זאת לאחר שנים רבות בהן לא עודכן התעריף כפי שנעשה במרבית הרשויות המקומיות בארץ.

בעייריה מסבירים את העלאת הארנונה השנויה במחלוקת ואומרים כי "כידוע, העיר בית שמש נמצאת בשנים האחרונות בתנופת פיתוח מהגדולות בארץ, אם לא הגדולה שבהן. אוכלוסיית העיר הכפילה את עצמה מספר פעמים וכיום עומדת על כ-110 אלף תושבים. אך בעוד והעיר בית שמש התנדבה לסייע בפתרון מצוקת הדיור של הזוגות הצעירים, התברר כי משרדי הממשלה לא מילאו את חלקם ולא סייעו לעיר להתפתח בהתאם גם בשטחי תעשייה ומסחר.

"העירייה נאלצה לקיים מאבק גדול ומתוקשר מול המועצה האזורית השכנה 'מטה יהודה' בנוגע לשטחי התעשייה באזור. ראש העיר משה אבוטבול אף הקים את 'מטה ערים לצדק חלוקתי' בו חברים ראשי ערים נוספים מרחבי הארץ הנמצאים במצב דומה.

"בסופו של מאבק סופחו לעיר בית שמש 3000 דונם של שטחי תעשיה, אך מרביתם עדיין לא שווקו על ידי המינהל, כך שהכנסות הארנונה המגיעות משטחים אלו וכן משטחי מרכזי הקניות ומגדלי המשרדים החדשים עדיין אינם מדביקים את קצב הגידול המסיבי של עשרות אלפי יחידות הדיור החדשות ששווקו באותה תקופה.

"בנוסף לכך ובניגוד להגיון ולצדק, משרד הפנים הפחית בשנים האחרונות את מענקי האיזון במיליוני ש"ח מדי שנה, מהלך שיצר גרעון תקציבי לקופת העירייה.

"אי לכך, מתוך גילוי אחריות ובמטרה להימנע ממצב כלכלי חמור כפי שאירע לרשויות אחרות, אליהן הוצמד חשב מלווה ומשרד הפנים חייב אותן להיכנס לתוכנית הבראה, פנתה העירייה ביוזמתה למשרד הפנים בבקשה לשיתוף פעולה בתכנית התייעלות כלכלית".

לאור כל זאת, תקציב העירייה לשנת 2015 הופחת ב-25 מיליון שקלים, וכן במסגרת תכנית ההתייעלות נדרשה העירייה כאמור לעדכן את תעריפי הארנונה לאחר שלא עודכנו מזה שנים רבות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

לאחר האישור במועצת העיר, הודה ראש העיר משה אבוטבול לחברי המועצה על גילוי האחריות הציבורית בגיבוי המוחלט לקבלת ההחלטות גם אם הן אינן נעימות ואינן פופוליסטיות.

ראש העיר ציין כי לקראת דיוני התקציב הבא, תיבדק באופן יסודי האפשרות להרחבת טבלת ההנחות, בהמשך להקלות הרבות בארנונה שנעשו בשנים האחרונות.

ביממה האחרונה מופץ בקרב התושבים מייל ובו קריאה לעצומה נגד ראש העיר. במייל שהופץ, ונחתם על ידי "מטה המאבק", נכתב כי "עכשיו זה הזמן. אתמול עלה לדיון במליאת מועצת העיר 'צו הארנונה לשנת 2016. מרדכי דירנפלד חבר מועצת העיר הממונה על הכספים דרש לעדכן את טבלת ההנחות, בתמיכת רוב חברי המועצה החרדים, לטבלת משרד הפנים כמו שנהגו כל הרשויות בארץ חוץ מבית שמש".

אנשי "מטה המאבק", שטרם ברור מי עומד מאחוריו, הוסיפו, "טבלת ההנחות הקיימת לא עודכנה כבר 4 שנים וביוקר המחיה של היום היא כבר ממש לא רלוונטית. משה אבוטבול ראש העיר התנגד להצעתו של דירנפלד ומכיוון שדירנפלד לא נכנע, ראש העיר נקט בצעד חסר תקדים והשעה את דירנפלד מניהול תיק הכספים".