אאא

צעד נוסף בדרך לדמי אבטלה לעצמאים: הצעת החוק של ח"כ אלי כהן ורועי פולקמן מכולנו אושרה פה אחד בקריאה טרומית במליאת הכנסת ותעבור לוועדת העבודה והרווחה.

"החוק נועד לתקן את אחד העיוותים המרכזיים בין מעסיקים לשכירים. כמו ששכיר זכאי לדמי אבטלה - גם עצמאי זקוק לסיוע בתקופה קשה זו", אמר יוזם החוק כהן כשהציג את החוק. לדבריו, "כיום בישראל יש 490 אלף עסקים קטנים ובינוניים מתוכם 240 אלף שלא מעסיקים איש. אין הבדל בין אותו שכיר לעצמאי ולכן אנחנו צריכים להבטיח שיש להם את אותם תנאים. 30-40 אלף עסקים נאלצים לסגור את העסק שלהם מדי שנה. אנחנו חייבים לדאוג להם לרשת ביטחון סוציאלית".

לפי הצעתו של כהן ופולקמן, תקום קרן ייעודית לתשלום דמי האבטלה, שאותה יוכל העצמאי לתבוע לאחר שסגר את העסק העצמאי שלו, וזאת באישור רואה חשבון. דמי האבטלה יחושבו לפי השכר הממוצע ב-24 החודשים שלפני האבטלה, וניתן יהיה לתבוע את הקרן שלוש פעמים לאורך החיים, ובהפרש של לפחות שלוש שנים מפעם לפעם. להצעה זו הוצמדו הצעות דומות של חברי הכנסת מיקי לוי, סופה לנדבר, אילן גלאון ואראל מרגלית.

החוק עבר בתמיכת הממשלה, שמתכוונת להגיש הצעה ממשלתית בנושא. שר הרווחה חיים כץ הודיע "גם הממשלה חושבת שהגיע הזמן לתת דמי אבטלה לעצמאיים ולכן ההצעה (של כהן) תאושר בקריאה טרומית בלבד ואנחנו נגיש הצעה ממשלתית בהסכמת המציעים, שתפתור את הבעיה".

בהסבר להצעת חוק נכתב כי "העסקים הקטנים מהווים מנוע צמיחה משמעותי ומייצרים מקומות תעסוקה במהירות גבוהה יחסית. על המדינה לעודד יזמים לפתוח עסקים קטנים ולתת להם רשת ביטחון בדמות דמי אבטלה".

במקביל, מקדמת ח"כ מרב מיכאלי הצעת חוק הקובעת שעצמאים יוציאו תלוש שכר לעצמם – וכך יהיו זכאים לכל זכויות השכירים.