אאא

תת־אלוף במיל' מהרן פרוזנפר, שמונה לאחרונה לראש הוועדה המייעצת לשר האוצר משה כחלון על תקציב המדינה, מעניק שירותי ייעוץ עסקיים גם לחברת האנרגיה נובל אנרג'י. זאת באמצעות חברת הייעוץ אם־פקולטי (Mfaculty) שאותה ייסד. פרוזנפר חתם לכאורה על מסמך ניגודי עניינים לקראת תחילת עבודתו.

משרד האוצר הסביר ששכר את פרוזנפר, ששימש כראש אגף תקציבים במשרד הביטחון וכיועץ הכלכלי לרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, כדי לסייע בתכנון מסגרת הוצאות הצבא לקראת דיוני התקציב. כמו כן עתיד פרוזנפר לקחת חלק בעבודת משרד האוצר במסגרת ועדת לוקר לבחינת תקציב משרד הביטחון.

אולם גם תחום הביטחון נקשר למשק הגז בעקבות רכישת ספינות בעלות 2 מיליארד שקל להגנה על אסדות הגז. נובל אנרג'י, שמחזיקה ב־36% ממאגר הגז תמר וכ־39% ממאגר לווייתן, אינה החברה היחידה המשתמשת בשירותי הייעוץ האסטרטגי של Mfaculty וקשורה למשק הגז. באתר החברה מצוין כלקוח גם משרד ראש הממשלה, שתחתיו פועלת המועצה הלאומית לכלכלה. ראש המועצה יוג'ין קנדל גיבש את המתווה שעתיד להיחתם מול חברות הגז.

העסקתו של פרוזנפר, שיספק ייעוץ דרך סגן שר האוצר יצחק כהן, ממשיכה שרשרת ארוכה של ניגודי עניינים לכאורה בקואליציה.

שר האוצר כחלון הכריז שלא יטפל בענייני הגז בשל חברותו עם קובי מימון, לכאורה מבעלי השליטה בחברת ישראמקו שמחזיקה כ־29% ממאגר תמר. עם זאת, עד כה לא נמצא קשר בין מימון לבין ישראמקו בחמש השנים האחרונות.

כמו כן, שר הבינוי יואב גלנט מכולנו שימש עד לפני כשנה כיו"ר הדירקטוריון של חברת קידוחי הגז נמקס אויל בבעלות בני שטיינמץ המחזיקה רישיונות לקידוחי גז ואף התעניינה בעבר ברכישת המאגרים כריש ותנין. לכן, הכריז גלנט גם הוא על נבצרות מעיסוק בגז.

גם חבר ועדת הכספים אלי כהן מכולנו נבצר מנושא זה משום ששימש עד מרץ האחרון כבכיר בחברת קידוחי הגז הכשרה אנרגיה שבבעלות עופר נמרודי המחזיקה גם היא ברישיונות גז.

שר הרווחה חיים כץ הכריז כי לא יעסוק בענייני הגז בשל חברותו עם קובי מימון ובשל אחזקותיו בחברת ישראמקו בשווי שאינו ידוע.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "מהרן פרוזנפר יסייע בעיקר לסגן השר. נובל אנרג'י היתה בעבר לקוחה של מהרן פרוזנפר וההתקשרות עמה הסתיימה לפני כניסתו לתפקיד. בכל מקרה מהרן לא יעסוק בנושאים הקשורים לנובל אנרג'י וללקוחותיו".