אאא

ראש הממשלה בנימין נתניהו הולך ומתקרב להכרעה שהתקציב הבא יהיה דו־שנתי, כלומר עד סוף 2016. ביום שישי נפגש נתניהו עם הצוותים המקצועיים של משרד האוצר ומשרד ראש הממשלה, שפירטו את הקשיים בגיבוש תקציב עד סוף 2017. לאחר הפגישה עדכן נתניהו כי הוא נותן אור ירוק להתקדם בהעברת תקציב דו־שנתי. בהנחה שזו החלטתו הסופית, ועדת הכספים ומליאת הכנסת צפויות לאשר השבוע את דחיית אישור התקציב עד 20 בנובמבר.

בהסכמים הקואליציוניים קבע נתניהו שהתקציב הראשון שהממשלה תעביר יהיה לשנים 2016–2015 בלבד, וזאת 175 יום לאחר כינון הממשלה — כלומר בנובמבר. המהלך הראשון של הממשלה היה לשנות בהתאם את חוק יסוד: תקציב המדינה, אלא שמיד לאחר מכן החל נתניהו לגלגל את הרעיון להעביר תקציב ממושך יותר, עד סוף 2017. היוזמה נתקלה בהתנגדות מקיר לקיר הן במערכת הפוליטית והן במערכת המקצועית, אולם ראש הממשלה המשיך לנסות לשכנע את כל המעורבים ככל שהתקרב לרגע האחרון האפשרי.

שר האוצר הציג לראש הממשלה ביום חמישי את המהלכים המתוכננים להיכלל בחוק ההסדרים. בתחום הבנקאות מתכנן כחלון ליצור דירוג אשראי אישי, במטרה להגדיל את התחרות בין הבנקים על הלקוחות. חוק נוסף שיקודם הוגש על ידי ח"כ אלי כהן ממפלגתו של כחלון, הקובע שגופים חוץ־בנקאיים יוכלו לגייס אג"ח לצורך מתן הלוואה, אפשרות שנתונה כעת רק לבנקים ומגבירה את הריכוזיות בשוק ההלוואות.

גם רפורמת הקורנפלקס שגובשה בזמן הממשלה הקודמת על ידי ועדה בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר הראל לוקר תיכנס לחוק ההסדרים. מסקנות ועדת ששינסקי השנייה, שבחנה את משטר המיסוי על חברות המחצבים, המים והכרייה בישראל גם הן חלק מהחוק.

עוד החליטו נתניהו וכחלון לכלול בחוק גם את תוכנית פדיון הקרקע שתאפשר להפשיר קרקעות חקלאיות לבנייה בתוך שלושה עד תשעה חודשים במקום 12 שנים, את חוק דמי האבטלה לעצמאים שאושר השבוע בקריאה טרומית במליאת הכנסת, וכן מהלך שיקצר את הליך חיבור המפעלים בפריפריה לגז טבעי. חוק ההסדרים שיביא כחלון צפוי להיות עבה במיוחד ולהכיל עוד שורה של רפורמות, אך באופן מסורתי הוא כולל שורה של "עזים" שצפויות לרדת במהלך המו"מ.