אאא

שר האוצר היווני יאניס ורופקיס התפטר הבוקר (ב') מתפקידו, למרות שאזרחי יוון הצביעו אמש במשאל העם נגד אמצעי הצנע. בפוסט שפרסם בבלוג שלו ובחשבון הטוויטר טען ורופקיס כי נודע לו כי "כמה מהמשתתפים האירופיים" מעדיפים כי לא יהיה נוכח בהמשך המשא ומתן.

"משאל העם שנערך ב-5 ביולי ייכנס לספרי ההסיטוריה כרגע ייחודי שבו מדינה קטנה באירופה גברה על נטל החובות", כתב בפוסט. "כמו כל המאבקים עבור זכויות דמוקרטיות, גם הדחייה ההיסטורית הזו של האולטימטום שהציגה היורוגרופ ב-25 ביוני, מלווה בתג מחיר גבוה. חיוני אם כך שההון הגדול שהוטל על הממשלה שלנו על ידי ההצבעה הנהדרת 'לא' יושקע באופן מיידי לאמירת כן לפתרון הולם – להסכם שכולל הקלות בחוב, פחות צנע, חלוקה מחדש לטובת הנזקקים ורפורמות ממשיות".

ורופקיס ממשיך ומתאר את הסיבה להתפטרותו: "זמן קצר לאחר היוודע תוצאות משאל העם, נודע לי כי כמה מהמשתתפים האירופיים מעדיפים שאיעדר מהפגישות. רעיון שראש הממשלה קבע שיעזור לו להשיג הסכם. מסיבה זו אני עוזב עוד היום את משרד האוצר. זו החובה שלי לסייע לאלכסיס ציפרס לנצל בהתאם לראות עיניו את ההון שהעניק לו העם היווני באמצעות משאל העם. אני אענוד את שנאת הנושים בגאווה... אתמוך לגמרי בראש הממשלה, בשר האוצר החדש ובממשלה שלנו".

ורופקיס קיים אמש פגישת חירום עם ראשי הבנקים הגדולים במדינה ונגיד הבנק המרכזי יאניס סטורנאראס. הוא כבר הכריז כי הוא ב"מצב מלחמה".

ראשי אירופה ידנו במצב שנוצר

היום צפויות להתקיים שורה של שיחות בין בכירי גוש היורו באתונה, בריסל, פריז ופרנקפורט, מתוך מטרה לנסות ולהחליט מה יהיה הצעד הבא. מנהיגי אירופה יתכנסו מחר לוועידת חירום, כדי להחליט על צעדיהם הבאים.

התגובה הראשונה באה לידי ביטוי בפתיחת השווקים באסיה, המגיבים בירידות. טוקיו צונחת, ירידות בחוזים בעולם, קריסה בתשואות האג"ח. החוזים העתידיים באירופה מאבדים עד 3%, תשואת האג"ח האמריקאית ל-10 שנים נחתכת ב-10 נקודות.

המשקיעים יתמקדו בהמשך היום ביורו, שכבר נחלש, אך יעקבו גם אחר התגובות בשוקי האג"ח הממשלתיות והבורסות. בגולדמן זאקס חוזים שהבורסות האירופיות עלולות למחוק 10% מהשווי שלהן.

על פי ההערכות, בבנקים נותרו רק 500 מיליון יורו במזומן, המספיקים ל-45 יורו בלבד לאדם במדינה המונה 11 מיליון איש. החשש מכך שיאזל לבנקים הכסף הוא מוחשי ורציני. עוד לפני פרסום תוצאות משאל העם, הזהיר נשיא הפרלמנט האירופי מרטין שולץ: "בלי כסף חדש, משכורות לא ישולמו, מערכת הבריאות תפסיק לעבוד, מערכות החשמל והתחבורה הציבורית יקרסו, והם לא יוכלו לייבא סחורות חיוניות, מכיוון שלא יוכלו לשלם עליהן".

הכדור כעת נמצא במגרש של הבנק האירופי המרכזי. היום כאמור מתוכננת פגישה של קובעי המדיניות בבנק, בראשם הנשיא מריו דראגי, שבה יחליטו האם להרחיב את מתן סיוע נזילות החירום (ELA) לבנקים היוונים. בשלב זה, הבנק המרכזי מחויב להעברת 89 מיליארד יורו, אך בשבוע שעבר הוחלט לא להעלות את גובה הסיוע. החלטה שהובילה להטלת מגבלות ההון על הבנקים היוון. הבנק המרכזי של יוון העביר עוד אתמול בקשה רשמית להגברת סיוע הנזילות.