אאא

לא הש''סניקים הם הבעיה, לא הציונות הדתית היא הפתרון. ההלכה היא ''הבעיה''. נמשך מסע ההסתה וההונאה כאילו ש''ס אשמה בבעיות הגיור, בבעיות הכשרות ובבעיות בתי הדין הרבניים וכאילו העולם מחולק לשניים: לחרדים-ספרדים שחורים ומכוערים, לעומת ציונים דתיים יפים ונאורים. הש''סניקים הללו, כך נמסר לנו על ידי דוברים חובשי כיפות סרוגות, לא מתעניינים בכשרות, אלא - בהתאם לדימויים השיילוקי כיהודים בני עדות המזרח שכל מה שמעניין אותם הוא רק הכסף וליטרת הבשר של בד''צ בית יוסף – שואפים רק לדאוג לרווחים של בד''צ בית יוסף. 

אז צריך להסביר מה באמת משמעות שלוש ההחלטות העומדות על הפרק:

א. ביטול חוק הגיור – ממילא שליש מדייני הגיור (כ9 מתוך כ27) בלבד הם חרדים, כל השאר ציונים דתיים. הציונות הדתית שולטת במערך הגיור שנים ארוכות ובכל זאת, ראו זה פלא, לא חוללה מהפכה בגיור.

ב. החזרת בתי הדין הרבניים ממשרד המשפטים למשרד הדתות – 12 שנה מאז טומי לפיד של 2003 בתי הדין יצאו משליטת ש''ס אל שליטת משרד המשפטים. לא ראינו שום שינוי.

ג. כשרות – השלכות המהלך החרדי שנועד לפגוע בהשגחות הפרטיות, הן דווקא לא לטובת הבד''צים החרדיים. הפוך. המהלך מחזק את הרבנות הראשית הממלכתית (ועוד לא הסברנו שלהאשים את ש''ס של היום בהעברת חוק בניסיון לעזור לבד''צ בית יוסף, זה כמעט כמו להאשים אותה בהעברת חוק במטרה לסייע לאלי ישי....).

אז מה האמת? האמת היא שסתם מפילים את התיק על ש''ס, האנטי ש''סניקיות הפכה למגדיר זהות ציוני-דתי, ואלה מעדיפים לברוח מהתמודדות עם הבעיה האמיתית שלהם עם היהדות, ולהפיל את התיק על הש''סניקים.

השסניקים אינם הבעיה. ''הבעיה'' היא ההלכה היהודית, ההלכה היהודית לא יודעת להתמודד עם הופעת היהודי החילוני על במת ההיסטוריה.

היא לא יודעת לעשות את זה בגיור, לא יודעת לעשות את זה בכשרות ולא יודעת לעשות את זה בבתי הדין הרבניים. אין היום הרב קוק שמסוגל לשנות את ההתייחסות הערכית לחילוניות (''שמדאבת את הלב מצד חצוניותה ומשמחת את הלב מצד פנימיותה''), אין היום חזון איש שמסוגל להטמיע שינוי הלכתי ביחס ליהודי החילוני (''אין הדין נוהג בשעה שאין בו תיקון ועלינו להחזירם בעבותות אהבה''). 

כשם שהרבנים החרדים לא מסוגלים היום לפתור את בעיית הגיור, כך גם הרבנים הציונים דתיים לא מסוגלים להצהיר על הכרה ביהודי החילוני כיהודי לגיטימי, בשירות הצבאי כשיקול הלכתי פילוסופי ומוסרי לשם הקלה משמעותית בגיור, ב''ישראליות המסורתית'' המתהווה בדור קיבוץ הגלויות כזרם מרכזי בעם היהודי.

רק כשתהיה הכרה כזו אפשר יהיה לגייר מבלי לדרוש מהמתגיירים להיות שומרי מצוות, או להבין שכדי להיות יהודים הם צריכים לשקר שהם מתעתדים להיות שומרי מצוות. ההצלחה ליצור אצל הציבור את הרושם כאילו רק חזרת השסניקים לממשלה דפקה את העסק וכי אם רק היתה השליטה על ענייני הדת בידי הציונות הדתית, הרי שהמתחים ביחסי הלכה-חילונים היו נפתרים, היא הונאה.

מתוך עמוד הפייסבוק של אבישי בן חיים.