אאא

הבוקר (חמישי) הותר לראשונה לפרסום כי אזרח ישראלי, אברהם מנגיסטו, בן העדה האתיופית, נעדר ברצועת עזה זה כעשרה חודשים. האזרח, בן 28, חצה את הגבול באזור חוף זיקים.

כוחות צה"ל והשב"כ ידעו בתחילה כי הוא מוחזק בידי הזרוע הצבאית של חמאס, אך כל ניסיון לאתר את מקום הימצאו, או לנהל שיחות עם החמאס כשלו.

מאז האירוע, לפני עשרה חודשים, חל צו איסור פרסום גורף. בכלי התקשורת בלבנון דווח לאחרונה כי בידי חמאס נמצאת גופת אזרח ישראל. עם זאת יודגש כי עדיין לא ברור מה עלה בגורלו אך בצבא אומרים שיש חשש לחייו.

 (צילום: מתוך פייסבוק)
"קופסא השחורה" של חמאס
הגדלה

מנגיסטו, הסובל מבעיות נפשיות וטופל על ידי שירותי הרווחה, הגיע ביום שישי בתחילת חודש ספטמבר 2014, לגבול הסמוך לזיקים. תצפיתנים של צה"ל זיהו אותו חוצה את הגבול, אך בתחילה חשבו שמדובר באזרח פלסטיני הנכנס לרצועה. רק לאחר שהכוח הצבאי הגיע לזירה הובן שמדובר בישראלי יהודי, מאחר ובתיק שהשאיר אחריו - כשעבר את גדר הגבול - היה ספר תנ"ך.

מאז כניסתו של אברהם לרצועת עזה, מנהלים השב"כ, אמ"ן ומתאם הפעולות בשטחים חקירה וניסיון להגיע אליו, עד כה ללא הצלחה. 

בחמאס לא דיברו עד היום על החטיפה של הנער, אבל בעצרת שקיימו הארגון חודש אחרי החטיפה הם הציגו קוביה שחורה עליה נכתב בעברית: "קופסא השחורה".

כמו כן בחמאס רמזו אמש על חטיפתו, במהלך עצרת לציון שנה ל'צוק איתן' הוצגה הדיסקית של החייל אורון שאול הי"ד, ולצידה שתי דסקיות שעליהן סימני שאלה. ההערכה הינה שבחמאס ניסו לרמוז על פרשת מנגיסטו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מינה צוות שמטפל בכל נושא החטיפה, בראש הצוות עומד אל"מ במילואים ליאור לוטן.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בני המשפחה נפגשו לחרונה עם נשיא המדינה ראובן ריבלין ושר הביטחון משה יעלון, אך היא מרגישה פגועה, מאחר ולדבריה, ראש הממשלה לא טרח לפגוש אותם מאז חטיפת בנם.

ממשרד הביטחון נמסר הבוקר כי "ממידע שקיים עולה שמנגיסטו מוחזק בידי חמאס ברצועת עזה. ישראל פנתה לגורמים בינלאומיים ואזוריים כדי לברר את מצבו ודרשה לשחררו לישראל לאלתר. ישראל תמשיך לעשות מאמצים על מנת להביא לסיומו של המקרה ולשובו של האזרח לישראל".

בתוך כך, בישראל מדווחים הבוקר כי ברצועת עזה מוחזק ישראלי נוסף, בן מיעוטים תושב חורה, שחצה את הגבול לפני שלושה חודשים בסמוך לחממות של קיבוץ ארז.

בעבר הוא ניסה לחצות את הגבול ללא הצלחה. הקשר עמו נותק מאז כניסתו לרצועת עזה וההערכה הינה כי גם הוא מוחזק בידי גורמי טרור.