אאא

המחלוקות סביב תקציב המדינה הבא מתחילות להתבטא בחיכוכים בציר שבין משרד האוצר של משה כחלון ליו"ר ועדת הכספים בכנסת משה גפני. בינתיים שני הצדדים מנסים לשמור את אי־ההסכמות הללו על אש קטנה, אולם ההצהרות של גפני שאגף התקציבים "מציג מצג שווא" בנוגע למצב קופת המדינה, הובילו לחילופי מהלומות: ביום ראשון האחרון טרפד משרד האוצר הצעת חוק של גפני, בעוד גפני דחה אתמול הצבעות על תקנות מע"מ שמשרד האוצר הביא לאישורה של הוועדה.

בתחילת המשא ומתן הקואליציוני דרש כחלון שמפלגתו, כולנו, תשלוט גם בראשות ועדת הכספים. כחלון ביקש להימנע ממצב שבו יו"ר ועדה עצמאי "יסחט" אותו ויסכים לאשר צעדים של משרד האוצר רק תמורת קבלת דרישות משלו. אולם ראש הממשלה נתניהו הבהיר לכחלון שהתחייב לשמור את התפקיד לגפני, שמצדו הבטיח לשתף פעולה עם כחלון.

גפני מאותת ומציק לאוצר

השבועות הראשונים של הקואליציה אכן עברו בהרמוניה, אולם התוכנית של כחלון לקצץ בכמחצית את הדרישות הקואליציוניות של המפלגות החרדיות העלתה את היחסים לראשונה על שרטון. גפני טוען שאין מקום לקצץ את מה שהובטח רק לפני חודשיים ימים, ובידיעתו של כחלון. בראיון בגלי צה"ל הוא הוסיף כי לאחר שנה ללא תקציב בפועל, מצב קופת המדינה טוב יותר מ"מצג השווא" שמציג אגף התקציבים על צורך בקיצוץ.

אתמול נפלה לידיו של גפני ההזדמנות לאותת שגם הוא יכול להציק לאוצר. רשות המסים הביאה אתמול לוועדה תיקון לחוק מע"מ וכן תקנות מס ערך מוסף. גפני אפשר לאשר תקנה הנוגעת למכוניות ליסינג, אולם את הצעת החוק ביקש להגיש שוב כחקיקת קבע, ובנוגע לשאר התקנות שלח את רשות המסים להגיע להסכמות עם הגורמים הנוגעים לדבר, ושרק אז יחזרו לוועדה – נזק קטן, אבל איתות ברור. באוצר נמנעו מלהגיב לטענות של גפני. גם בכולנו העדיפו לא להיכנס לעימות עם יו"ר הוועדה שאמור לאשר את התקציב הראשון של כחלון.

באוצר סללו עוקף גפני

אולם אתמול המפלגה הזכירה שהיא מחזיקה כלים פרלמנטריים שעשויים לפגוע במעמדו של גפני, כשהביאה להקמתה של ועדה מיוחדת בכנסת שתדון בחוק להקמת הרשות להתחדשות עירונית. החוק אמנם הועבר לוועדה החדשה מוועדת הפנים, אולם בראשות הוועדה עומד אלי כהן מכולנו, והוועדה המיוחדת אמורה להפוך לאחר מכן ל"ועדת הרפורמות" – ועדה שהובטחה לכולנו בהסכמים הקואליציוניים כפיצוי על אובדן ועדת הכספים. הוועדה עשויה לשמש בהמשך כציר עוקף לוועדת הכספים של גפני.

החוק שיידון בוועדה יקים את הרשות להתחדשות עירונית שתהיה חלק ממשרד הבינוי, ולמעשה תהיה אחראית לאחד מתחומי הבנייה היחידים שנותרו במשרד לאחר שכחלון העביר סמכויות רבות למטה הדיור באוצר. ל"כלכליסט" נודע כי המועמד לעמוד בראש הרשות הוא עו"ד צחי גבריאלי, שריכז את צוותי המצע של כולנו, וניסח בין השאר את מצע הדיור. גבריאלי (41), שימש במשך שמונה שנים יועץ מקצועי לראשי הממשלה אריאל שרון, אהוד אולמרט ונתניהו. הוא משרת כמג"ד במילואים ובעקבות המחאה החברתית ייסד כמה יוזמות חברתיות. בבחירות חבר לכחלון ומילא תפקיד מפתח במטה של כולנו.