אאא

הקרב על השבת: "הקואליצייה לשבת שוויון" הוצגה היום (שני), במסיבת עיתונאים שקיימה בבית סוקולוב שבת"א, במסגרת המאבק הציבורי למען יום מנוחה בשבת.

חברי הקואליציה התאחדו לפעילות משפטית וציבורית משותפת, על מנת לאפשר יום מנוחה בשבת. בין המהלכים שהקואליציה מקדמת, הוא קידום שינויי חקיקה על מנת להפריד באופן מובהק בין פעילות תרבות ופנאי שתשאר פתוחה בשבת, ובין פעילות מסחר.

אנשי העסקים והסוחרים שהגיעו למקום, הסבירו כי המאבק הוא לאו דווקא דתי, אל בעד האפשרות לאפשר לבעלי עסקים יום מנוחה מבלי להפסיד בגלל מתחרים שנותרים פתוחים בשבת. 

בעלי "קופיקס", ו"סופר קופיקס" אבי כ"ץ, אמר: "אני זועק את כאבי כמקופח. מנכ"ל רשת שיווק שפתוחה בשבת לא עבד יום שבת אחד בחיים שלו, את זה אני מבטיח לכם. הקואליציה הזו היא התארגנות של אנשים שנושא המנוחה בשבת כואב להם, פוגע בהם ולכן אנו פועלים בעניין".

 (צילום: גדעון מרקוביץ')
אבי כץ (צילום: גדעון מרקוביץ)
הגדלה

הוא הסביר על הקמת הקואליציה ואמר שהוקמה "כדי לומר 'די לקיפוח'. אנו נאבקים על קיפוח במספר מישורים, הסוציאלי - ישנם גורמים שתוך כדי הסתתרות מאחורי ערך הפלורליזם מעסיקים עובדים זרים שנאלצים לעבוד 7 ימים בשבוע. העובדים האלו שינסו לסרב לעבוד ביום השביעי ימצאו את עצמם ללא עבודה. כמו כן במישור המסחרי הקיפוח צועק לשמיים – ישנם מקומות שבהם המסחר בשבת מותר וישנם שאסור. מישהו החליט על מי יטילו קנס ועל מי לא – מדובר באפליה ברורה. אי אפשר לנצח קיפוח".

עוד הוסיף ואמר כץ: "מי שעובד בשבת הם הקופאים, הסדרנים – כל אותם עובדים שנמצאים בסוף שרשרת המזון התעסוקתי. אני מאמין כי מדינת ישראל צריכה ליהנות מהשבת, לשמור עליה ולנוח בה כמו שהיא מבינה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

 (צילום: צביקה טישלר)
(צילום: גדעון מרקוביץ')
הגדלה

צביקה אורן, נשיא התאחדות התעשיינים לשעבר, אמר: "לכולנו הזכות לנוח יום בשבוע, כדי להגיע במצברים מלאים ובכיף לעבודה. היום כולנו מתלוננים על נושא של עובדי קבלן, האנשים המקופחים בחברה הישראלית. אנחנו מתנגדים לכך שבית קפה או חוף הים או המסעדה יסגרו בשבת, אך עם זאת כל דבר אחר שקשור למסחר כמו רהיטים או מכוניות – הם לא צריכים להיסחר בשבת. יש לזה משמעות של פדיון העבודה מעבר לצביון היהודי".

יהודה לניאדו, מנכ"ל אושר עד: "אומנם אני מנהל רשת שיש לה צביון דתי חרדי אבל בנושא הזה אני חושב שאני מייצג את כל הרשתות והעסקים שלא פתוחים בשבת, כשאני אומר שנוצרה אפליה לטובת האנשים שמצפצפים על החוק וגורמים לנזק כלכלי לצייתנים שלא פותחים את עסקיהם בשבת".

עו"ד יובל אלבשן, הדיקן לפיתוח חברתי בקריה האקדמית אונו, התבטא כי: "אין הגיון בקריאה 'שבת חופשית' כאשר החופש נשלל ממי שנאלץ לעבוד בה. בכל מקום בעולם שאין יום מנוחה אחד אין מנוחה בכלל. אם אין פקחים שמאפשרים לאכוף את יום המנוחה אז העובד המוחלש הוא שנפגע ושנכפה עליו לעבוד 7 ימים בשבוע. זה מאבק חברתי ליברלי זה מאבק של זכויות אדם".

 (צילום: צביקה טישלר)
(צילום: גדעון מרקוביץ)
הגדלה

יאיר קורח, יו"ר התאחדות הסוחרים: "את המאבק לשמירה על השבת כיום מנוחה התחלנו עם כ-800 בעלי מכולות בתל אביב, כיום נשארנו עם כ-500. 300 בעלי מכולת פשוט סגרו את העסקים שלהם, הם לא הצליחו לעמוד במכירות והיום הם נטל על החברה. אותם מוצרים שנרכשו בשבת לא יירכשו במהלך השבוע, ולכן פתיחת העסקים בשבת מקפחת אותם".