אאא

בשבוע הבא ייצאו עשרות אלפי תלמידי הישיבות, הכוללים וילדי תלמודי התורה לחופשת 'בין הזמנים' שתימשך כשלושה שבועות עד לראש חודש אלול.

בתקופה זו יצאו רבים לטיולי שטח, לבלות במרכזי פנאי ולנצל את הזמן הפנוי להנאה עם המשפחה. במד"א מטפלים מדי שנה בתקופה זו בעשרות פגיעות שונות ועל כך הם החליטו להתריע מראש על הסכנות הטמונות בחופשה.

בטיולים:

• הישמרו מוואדיות, נקיקים ומסלולים שאינם מסומנים. ייתכן ומדובר באזור מסוכן שאתם עלולים להיפגע בו.

• אין לטבול במקוואות מים, בריכות או מעיינות שאינם מסומנים. אין לרחוץ בחופי רחצה בשעות בהן אין מציל בחוף הקפידו שלא לטייל בשעות החום הכבד ודאגו לנוח בשעות אלה. ילדים ופעוטות יש לצייד בכובעים, מימיות ולהגן עליהם באמצעות קרמים למניעת שיזוף- על מנת שלא ייפגעו.

•לכל מסלול הליכה, הצטיידו בכמות המים המרבית האפשרית (מומלץ 3 ליטר מים לאדם), והקפידו שלא לטייל בשעות הסמוכות לחשיכה, על מנת שלא להיתקע באזורים מרוחקים בשעות החושך.

•חשוב לתת תשומת לב לילדים שמתארחים בסביבה לא מוכרת (אצל משפחות, חברים, צימרים, בתי הארחה וכו'), לדוגמה במקום שבו קיים חלון ללא סורגים או סכנות ביתיות אחרות או ברחובות לא מוכרים.

בעת עריכת פיקניק בחיק הטבע יש לשמור על כללי הזהירות הבאים:

• הבערת האש: שימו לב היכן אתם ממקמים את מתקן המנגל שלכם והרחיקו אותו מעצים וצמחיה, בנוסף, וודאו כי הגחלים כבויות כאשר אתם שופכים אותן אל מתקני איסוף גחלים.

• יש להרחיק ילדים ממקורות אש כמו גחלים בוערות, חומרי בערה נוזלים או מוצקים ושמן טיגון. בתקופה זו של השנה גוברת פעילותם של נחשים ארסיים כגון הצפע הארץ ישראלי ורמשים שונים המסתתרים מתחת לאבנים. יש להימנע מלהפוך אבנים וסלעים, לנקוט משנה זהירות בזמן ישיבה על מדשאות וקרקע חשופה בטבע ולא להלך יחפים או בסנדלים באזורים אלו.

עוד אומרים במד"א כי יש להצטייד בערכת עזרה ראשונה תקנית של מגן דוד אדום , לכל מקרה של פציעה מנפילה או מכוויה, תמיד כדאי שיהיו בהישג יד אמצעי הטיפול הדרושים, עד להגעת צוות מד"א המקצועיים במידת הצורך.

 זהירות גם בנסיעות: 

• אין להשאיר ילדים ופעוטות ברכב ללא השגחה, גם כאשר החלונות פתוחים. בימי החום הכבד החלונות אינם מזרימים מספיק אויר והרכב מתחמם במהירות עצומה. ילד שיישאר ללא השגחה ברכב חשוף למכת חום, התייבשות ואף מוות.

• במהלך נסיעות, יש לוודא מלאי ראוי של שתייה ונוזלים עבור הילד, היות וסכנת התייבשות קיימת גם כאשר המזגן ברכב דולק. יש לדאוג לכסות בכיסוי בד כל כיסא בטיחות לפעוטות שעשוי מעור או מפלסטיק, על מנת שחומו הגבוה ברכב לא יגרום לכוויות בגוף הפעוט.

• במהלך הנסיעות, יש לדאוג שמושבו של הילד ייהנה מהצללה קבועה על מנת שלא יסבול חלילה מהתייבשות או מכת חום. הרחיקו ממושבי הילדים חפצים קטנים או חדים, שהם עלולים להכניס לפיהם במהלך הנסיעה. הקפידו לבדוק מדי כמה רגעים באמצעות המראה או באמצעות מבוגר הנוסע ברכב את שלומם של הילדים.

• במד"א אומרים כי אין לעצור ולהתפלל בצידי הדרכים, מחמת סכנת דריסה או פגיעה בידי רכב אחר. אם הגיע זמן התפילה ועליכם להתפלל, עצרו בחניון, תחנת דלק או כל מקום מוסדר אחר- ולעולם לא בשולי הכבישים. עם תום הנסיעה, וודאו כי כל הילדים יצאו מן הרכב, וכי איש לא נותר ברכב הסגור. בימי הקיץ, הטמפרטורה ברכב הסגור מזנקת בתוך דקות, ועלולה לגרום לפגיעות קשות ואף למוות.

שחיה בבריכות ובים: 

• בבריכות שחיה ובחופי הים הכללים הם כי יש לרחוץ רק בחופים מוכרזים ובבריכות הנמצאות בפיקוח מציל ובזמן שיש בהם שירותי הצלה. במידה והמתרחץ מגיע לאחר שעות הפעילות של המציל בחוף או בבריכה - אין להיכנס למים.

• יש להישאר תמיד בטווח העין של המציל. שימו לב - אם אינכם רואים את המציל, גם הוא כנראה לא רואה אתכם ואתם עלולים להימצא בסכנה. יש להימנע ממשחקים מסוכנים. אין לשחק "משחקי הטבעה" במים, אין לקפוץ על מי שנמצא במים ואין לקפוץ ראש במים רדודים מחשש לפגיעה בעמוד השדרה ובראש. בנוסף, אין לרוץ מסביב לשפת הבריכה, מחשש להחלקה ופציעה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

• כל אדם צריך לבחון את יכולותיו בשחייה בבריכה: שחה תמיד במים שהם בשליטתך, אל תגיע לאפיסת כוחות. אם חבריך שוחים למרחק רב ממה שאתה רגיל ומסוגל - אל תצטרף! קח בחשבון תמיד את הדרך חזרה בשחייה. אם התעייפת, צא מהמים, שתה ונוח מעט בצל.

• אין לשחות באזור שובר הגלים. באזור זה עלולות להיווצר מערבולות חזקות שמושכות לקרקעית הים. אין להיכנס לים או לבריכה תחת השפעת אלכוהול. לאחר שתית אלכוהול שיקול הדעת לקוי, התגובות איטיות וקיימת סכנת טביעה.

• אין להשאיר פעוטות וילדים בקרבת מקורות מים ללא השגחה צמודה. פעוט עלול להחליק בשניות והפגיעה בו תהיה קשה במיוחד, שכן חבלת ראש מנפילה שכזו עלולה לגרום לנזק משמעותי.

• מצופים, גלגלי ים ודומיהם מקנים תחושה מוטעית של בטחון. זכרו שפריטים אלה אינם מעניקים הגנה מלאה לילד מפני סכנות הטביעה ועל כן חשוב להקפיד לשמור על ילדים גם כשהם מצוידים בפריטים אלה. יש לוודא כי הילדים מוגנים באופן מלא מפני נזקי השמש. יש להקפיד למרוח אותם בקרם הגנה מתאים, ואף רצוי להלביש תינוקות בבגד ים מלא וארוך על מנת להגן על גופם.