אאא

טיפול בכפיה: נער חרדי, בן 16, תושב טבריה מסרב לקבל טיפולים כימותרפים אך בית המשפט מחייב אותו. 

הנער, חלה בלוקמיה כבר בגיל 9 ומאז טופל כמה פעמים, וכבר נמלט בעבר מבית החולים, לפני כמה חודשים אושפז שוב בבית החולים רמב"ם בחיפה. 

מאז ביקש הנער שוב ושוב לעזוב את בית החולים ולהפסיק את הטיפולים. הנער ביקש לצאת לחופשה לכמה ימים, אך מנהלת המחלקה סירבה לאפשר זאת, מחשש שלא יחזור. 

הנער ניצל את ההזדמנות שאביו יצא להתפלל, ניתק עצמו מן המכשרים ונמלט מבית החולים, ועלה על אוטובוס שלקח אותו לביתו ומאז הוא מסרב בעקשנות לחזור. 

 (צילום:משה שי - פלאש90)
הנער החולה (צילום: זהר שחר YNET)
הגדלה

בשיחה עם ynet, הוא מספר: "ראיתי מונית ונסעתי איתה לתחנת האוטובוס ומשם הביתה. עכשיו אני בכלל אני לא רוצה לחור לשם ולקבל את הטיפול. הטיפול הזה לא יועיל, הוא רק יזיק לי ואני לא אחזיק בזה מעמד. יש גם תפילות שיכולות לעזור, לא רק הטיפול", אמר.

אמש דן בנושא בית המשפט לענייני משפחה בנצרת, והורה לחייב את הנער לקבל את הטיפול. בנוסף הורה בית המשפט למשטרה להביא את הנער לבית החולים בכפייה. 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

עורך הדין אפי דמרי, המייצג את המשפחה, אמר בצהריים כי יפנה לבית המשפט המחוזי בנצרת בערעור על ההחלטה. "אנחנו חושבים שמין הראוי שבית המשפט יתחשב ברצונותיו של הילד. אם קשה לו והוא אינו עומד בטיפולים, כדאי שבית המשפט יקשיב לו לפני קבלת ההחלטה, ולא יחייב אותו בטיפולים קשים מנשוא – שאין ודאות כי יסייעו לו".

מבית החולים רמב"ם בחיפה נמסר בתגובה כי הנער מטופל על ידם כבר למעלה משנה: "תוך השקעת זמן ואנרגיה בלתי נדלים של כל הגורמים בבית החולים, על מנת להציל את חייו, כולל פניות חוזרות לרשויות הרווחה ובית המשפט.

"מדובר בנער החולה במחלה אונקולוגית בת טיפול, בתנאי שהמשפחה תשתף פעולה ותביא את הקטין לטיפולים. מכיוון שגם הורי הנער המשמשים אפוטרופוסים על פי דין, וגם הנער עצמו, לא משתפים פעולה עם הצוות הרפואי, ונשמעים לעצתם הבלתי מקצועית של גורמים אחרים, התערבו רשויות הרווחה והחוק, ובצו בית משפט חויבה משפחתו להביאו לטיפול.

"בית חולים אינו בית מעצר - האחריות על השהייה של קטין בבית חולים לקבל טיפולים היא של הוריו. כל זמן שבית משפט לא הורה למשטרה לוודא שמטופל נשאר באשפוז, אין לנו שום אפשרות למנוע בכח יציאה של נער בן 16 שנמצא בהשגחת הוריו – מבית החולים".