אאא

לאחר כ-30 שנה בכלא האמריקני, המרגל היהודי אמריקני יונתן פולארד ישוחרר. כך קבעה היום (שלישי) ועדת השחרורים בארה"ב. על פי ההחלטה, פולארד ישוחרר בעוד כשלושה וחצי חודשים - 20 בנובמבר. לאחר שחרורו, פולארד ייאלץ להישאר בארה"ב במשך 5 שנים - אלא אם כן יתיר לו הנשיא אובמה לצאת מגבולותיה.

בתקופה האחרונה החלו לצוץ דיווחים על ששחרורו הקרוב של פולארד, כאשר על פי חלק מהדיווחים, שחרורו של פולארד מגיע בעקבות הסכם הגרעין עם איראן, זאת כמחווה אמריקנית לישראל. עם זאת, התובעת הראשית בארה"ב כבר אמרה בתחילת השבוע כי גם במידה ופולארד ישוחרר אין לכך כל קשר להסכם עם איראן. "אלה שתפסו את פולארד לפני 30 שנה כנראה לא ידעו שבדיוק בסיום ריצוי העונש של פולארד ייחתם ההסכם עם איראן" אמרה התובעת הראשית בציניות.

פולארד, יהודי אזרח ארצות הברית שעבד באגף המודיעין של הצי האמריקני בוושינגטון, ריגל למען ישראל. הוא נתפס ונידון למאסר עולם. פולארד כלוא מאז 1985 ובמשך שנים ניסו ראשי המדינה לפעול למען שחרורו מהכלא, אך בכל פעם נשיאי ארה"ב נמנעו מלחון אותו.

במשך הזמן שפולארד ריגל עבור ישראל, הוא העביר מאות אלפי מסמכים מסווגים למפעילו הראשי, רפי איתן, מסמכים שסייעו רבות לישראל. מפעיליו בצי האמריקני החלו לחשוד בו ועירבו את חוקרי ה-FBI. בסיום החקירה פשטו החוקרים על ביתו של פולארד, שנמלט יחד עם רעייתו לשגרירות ישראל, אך שם הוחלט שלא להכניסו והחוקרים תפסו אותו בפתח השגרירות.

כאמור, במשך שנים רבות ניסו ראשי ממשלה, שרים, חברי כנסת ואישי ציבור לפעול למען שחרורו המוקדם של פולארד, בין היתר גם על רקע מצבו הרפואי שהידרדר עם השנים, אך הממשלים השונים בארה"ב סירבו בתוקף לשחררו. כעת, ועדת השחרורים הודיעה כי זמן המאסר הסתיים ופולארד ישוחרר בעוד כשלושה וחצי חודשים.