אאא

"המודל המושלם למשק הגז היה להוציא את נובל ממאגר תמר, אבל היו תנאי פתיחה שלא יכלנו לשנות. הסיבה שגיבשנו את מתווה הגז היא כי אנחנו רוצים שחקן נוסף ולא רוצים להיות תלוים בשחקן גז בודד. ויש תנאי פתיחה נתונים והם שיש שתי חברות שקיבלו את רישיונות הגז שלהם מהמדינה ועל פי חוק. לצערי הייתה מחלוקת בין חברות הגז לממונה על ההגבלים ואז נכנסנו לתמונה וזה קרה עם תנאי פתיחה מסוים ולא רצינו להתנצח משפטית אלא להיות חכמים ולא צודקים". כך אמר היום (ג') הממונה על התקציבים באוצר אמיר לוי בוועידת התשתיות.

לוי מזכיר ש"תמיד עדיף 3 שחקנים משניים, או 4 מאשר 3. זו לא תלות שאנחנו רוצים אותה. בסלולר היה את פלאפון ואח"כ סלקום ואח"כ אורנג'. וגם שם לא הייתה תחרות מהיום הראשון . ולכן מי שאומר שהמתווה הזה לא טוב לא מבין שחבל שהפסיקו הקידוחים בישראל וטוב שחברות פרטיות מצאו מה שהמדינה לא מצאה וצריך להגיד את זה. אז נאלצנו לצאת לשימוע והמודל הכי טוב היה שנובל תצא מתמר אבל יש תנאי פתיחה אחרים".

לוי הסביר כי אלטרנטיבה שהוצגה בפניו להטלת פיקוח על המחירים אינה ריאלית. "אני לא קונה את זה . כי תמיד המפוקח מערים על המפקח ולא ראיתי שוק אחד שזה עובד ואתה מפסיד תשתית של מתחרה נוסף. שום חברה לא תגיע לחברה שמפקחת התשואה תגדל".

בהתייחסו למחיר הגז אמר לוי: "כשיצאנו לדרך דעתנו לא הייתה טובה עם המחיר ויצאנו לדרך עם ההסכמה. ביקשנו מרה"מ חלון של שבועיים ונגיע למסקנות מקצועיות. נרצה לוודא שלוויתן יפותח".

יו"ר דלק קידוחים, גדעון תדמור, אמר שהמתווה קשה ליישום. "המחיר של הגז הוא מהנמוכים בישראל וזה נכון בהשוואה לכל בדיקה. אף אחד לא מדבר כיום על פתיחת חוזים כי אם זה יקרה ישראל תוכל לסגור את הבאסטה. אני מזכיר לכולם שהחוזה הכי גדול במשק - חוזה חברת החשמל - אושר על ידי הרגולטורים לרבות רשות החשמל, הממונה על ההגבלים וממשלת ישראל. אם תפר את האיזון הכל ייפול כמו במגדל קלפים", אמר. לדבריו, המחיר שנקבע כיום מייצר איזונים ומשמר אלטרנטיבות אבל יש מי שבא וצועק מאינטרסים זרים.

לוי ענה לתדמור שהמחיר הממוצע הוא מחיר גבוה מדי. "זה לא רק מחיר הבסיס אלא ההצמדות שלו. חברת החשמל חתמה לא מזמן על הסכם רכישה שם ההצמדה שלו היא מינורית והיא תביא אותו בסוף העשור למחיר סביר. עוד נתעקש על אבני דרך לפיתוח מאגר לוויתן. זה נכון שאפשר לקחת מהם את הרישיון עד שאתה נפגש עפם עורכי הדין שאומר שאתה לא יכול לקחת את הרישיון כי יש כל מני סעיפים בחוזה שלא מאפשרים לך", אמר.