אאא

במשרד האוצר עושים מאמצים לעמוד בחוק התקציב ולהגישו לממשלה עד יום שני, ה-31.7. מחר (שישי) וביום ראשון צפויים להתקיים דיונים בקבינט החברתי כלכלי בכדי לקדם את ההסכמים על התקציב. מחר יעסוק הקבינט בתוכניות הדיור ובהוזלת מחירי המזון ואילו ביום ראשון יעסוק בנושאי הבריאות והביטוחים.

אישור התקציב בממשלה נדחה כבר מספר פעמים במהלך החודש האחרון, והיה אמור להתקיים ביום חמישי הבא. אך כעת מנסים באוצר לעמוד בחוק היסוד שקובע כי החוק צריך לעלות לממשלה עד סוף החודש. בשלב זה ישנן הבנות לגבי הפחתת ההסכמים הקואליציוניים כך שיתאפשר לעמוד במסגרת ההוצאות, אך טרם סוכמו הסכומים המדויקים עם המפלגות בכל הנוגע לקצבאות הילדים ויתר ההתחייבויות. ההתחייבויות עומדות על 8.5 מיליארד שקל, אך מכיוון שבאוצר מעוניינים לשמור על יעד גרעון של 2.9% ב-2016 הם מנסים לפרוס את התשלומים על שנתיים, כאשר אחת הדרכים לכך היא להעניק מענק חד פעמי לילדים בהגיעם לגיל 18 במקום להגדיל היום את קצבאות הילדים. ככל הנראה, תחילת החסכון תהיה ב-2017, אך תהא רטרואקטיבית גם לשנת 2016.

מה שנותר עוד פתוח הוא תקציב הביטחון. במקביל יתקיימו דיונים בין הדרג הפקידות- מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד והממונה על התקציבים, אמיר לוי, יחד עם מנכ"ל משרד הביטחון דן הראל במטרה להשיג הבנות לגבי תקציב הביטחון כאשר גם בדרג הפוליטי- שר האוצר כחלון ושר הביטחון יעלון ימשיכו לדון בנושא במטרה להגיע להסכמות עד ליום שני.

כרגע המחלוקת היא בנוגע לגובה התקציב כמו גם יישום המלצות וועדת לוקר אליהם מתנגד שר הביטחון נחרצות.