אאא

סערת הצתת כנסיות: יו"ר ארגון להב"ה בנצי גופשטיין, זומן לחקירה במשטרת ישראל, בעקבות דבריו בעד הצתת כנסיות בישראל.

גופשטיין זומן הבוקר (שלישי) לחקירה בתחנת המשטרה בקריית ארבע ולדברי עורך דינו איתמר בן גביר, בכוונתו להתייצב בהקדם.

יצוין כי טרם ברור האם בסיומה של החקירה יוחלט לעצור את גופשטיין או שמא הוא ישוחרר לביתו.

דובר המשטרה ממחוז יהודה ושומרון מסר כי "בנצי גופשטיין זומן לחקירה בשעות הקרובות במשרדי המפלג לפשיעה לאומנית בימ''ר מחוז ש''י, שם ייחקר בעניין התבטאותו בנוגע להצתת הכנסיה".

עו"ד איתמר בן גביר מסר בתגובה כי "יש להצטער שהמשטרה נכנעה ללחץ הוותיקן, השלב הבא מן הסתם יהיה שהאפיפיור הוא שיחליט על הגשת כתב האישום. במדינה דמוקרטית המשטרה צריכה להתעלם מפוליטיקה ולא לנהל חקירות על פי לחצים".

האזינו: ההקלטה המלאה של בנצי גופשטיין שחוללה סערה

בהקלטה שנחשפה בשבוע שעבר ב"כיכר השבת" גופשטיין נשאל על ידי העיתונאי בני רבינוביץ' מיתד נאמן האם הוא בעד הצתת כנסיות בארץ ישראל ועונה בחיוב כי "זו דעת הרמב"ם".

חברי הפנאל דנו תחילה האם מצווה לבער כיום עבודה זרה, גופשטיין טוען שכן, ואחד המשתתפים, הרב קליין, השיב כי אכן זו מצווה לפי הרמב"ם אך "בזמננו התשובה היא לא. אם כן, אז בבקשה, צא למסגד הקרוב שרוף ותחזור".

רבינוביץ: האם אתה בעד שריפת כנסיות בארץ ישראל, כן או לא?

גופשטיין: הרמב"ם ... צריך לשרוף, האם אתה נגד הרמב"ם או בעד הרמב"ם?

רבינוביץ: אל תגיד לי רמב"ם, שאלתי אותך מה אתה אומר.

גופשטיין: בוודאי שכן.

הרב קליין: מה זה מרכז הליכוד? אתה בעד הרמב"ם אתה נגד הרמב"ם? של נעלך מעל רגלך. עם כל הרצון והכבוד, פוסקי הלכה פוסקים מה כן ומה לא, לא עמי-ארצים צעירים.

גופשטיין: הרמב"ם פסק שצריך לבער או לא? עבודה זרה צריך לבער.

אבא טורצקי: בנצי, אתה בעד לשרוף או לא?

גופשטיין: בוודאי שכן. בוודאי, זה הרמב"ם. פשוט שכן, מה השאלה בכלל?

טורצקי: זה לא יאומן. רבותי, למי יש מצית?

הרב קליין: בנצי, אני אומר לך עכשיו כעורך דין - זה (הדברים שאמרת. צ"ג) עילה לעצור אותך.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בנצי גופשטיין מסר אז בתגובה: "בפאנל סגור של ישיבת וולפסון עלה דיון הלכתי בשיטת הרמב"ם על הנצרות. במהלך הדיון אמרתי שלשיטת הרמב"ם צריך לבער את העבודה זרה. הדגשתי מספר פעמים שאני לא קורא לנקוט בצעדים אופרטיביים אלא שזו שיטת הרמב"ם. וזה מוטל על ממשלה לא יחידים. אני מבין שיש עליהום על אנשי הימין ומנסים לתפוס אותנו בכל מילה אבל הייתי ממליץ לפתוח קודם בחקירה נגד הדרשנים במסגדים או טיבי וזועבי. אחר כך שיפנו אלי".

בעקבות דבריו נשמעו קריאות רבות למשטרה לזמנו לחקירה, וכן פניות ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין להעמידו לדין. גם נציגת הוותיקן בישראל פנתה ליועץ המשפטי לממשלה במכתב בהול וקראה לו להורות על העמדה לדין של גופשטיין בעקבות דבריו.

"הכתובת מתנוססת על הקיר ופגיעה בנפש שתוצאותיה מי ישורנו, אינה עניין של אם אלא אימתי", נאמר בפניית הוותיקן. פניית נציגת הותיקן מגיע בהמשך לתלונה שהגישו ראשי הכנסיות בישראל בשבוע שעבר בה טענו כי גופשטיין מסית לאלימות ולטרור.

 

גופשטיין אמר בתגובה: "אני רואה בחומרה רבה את התערבות הוותיקן בדיונים הלכתיים. הגיע הזמן להזכיר לוותיקן שחלפה תקופת הצנזורה בה הם צינזרו ספרים יהודיים. משכו ידיכם מתורת ישראל. אני מיצר על אותו עיתונאי חרדי שהלשין לוותיקן על דברי התורה".