אאא

לאחר שנים שבהן נתיבי איילון נחשבו לאזור "נקי ממצלמות", הדבר הולך להשתנות. מחר בערב (שני) צפויים אנשי משרד התחבורה ומשטרת ישראל להתחיל בהצבת עמדות מצלמות אכיפה אוטומטיות בנתיב התחבורה הציבורית שבנתיבי איילון. מדובר במצלמות שיוצבו בין מחלף חולות למחלף חולון, במסגרת תכנית משרד התחבורה לאכוף את האיסור על נסיעת רכבים פרטיים בנתיבי תחבורה ציבורית.

עמדות המצלמה יוצבו בנתיבי התחבורה הציבורית לאורך כעשרה קילומטרים. נהגים שיחפשו את המצלמות, כפי שהורגלו זה שנים במסגרת פרויקט האכיפה א3, יצטרכו להרים מבט: המצלמות יוצבו על גשרים שמעל הכביש. המצלמות עצמן יחוברו למרכז הבקרה והשליטה של משטרת ישראל שיפענח את הצילומים וישלח דו"ח לכל רכב בלצתי מורשה לנסיעה בנתיב תחבורה ציבורית (נת"צ). יצוין שהמצלמות אינן מצוידות בטכנולוגייה שנדרשת לזיהוי מספר הנוסעים - ולכן יידרשו אלפי שעות עבודה של שוטרים כדי לפענח את הצילומים.

מכון התקנים הישראלי, צפוי לאשר בקרוב תקן ישראלי חדש למצלמות האכיפה שיוצבו בנת"צים. עם אישור התקן, יוחל מיידית בהתקנת המצלמות, בכל אחת מעמדות האכיפה, שיוצבו בנתיבי התחבורה הציבורית בארץ בכלל ובנתיבי איילון בפרט.

חברת נתיבי איילון הציבה בימים האחרונים, לאורך נתיב התחבורה הציבורית באיילון, שלטים המתריעים על מצלמות אכיפה בנת"צ. הקנס על נסיעה בנת"צים בניגוד לחוק, עומד כיום על 250 שקלים. בכוונת משרד התחבורה להעלות את גובה הקנס ל- 750 שקלים ולהוסיף נקודות חובה לעבירה.