אאא

חוק הגיוס שעבר בממשלה הקודמת שבר את כל המוסכמות שהיו קיימות בנוגע לגיוס חרדים וקרע את הציבור החרדי. מן הצד האחד עמדו התומכים במלחמת חורמה נגד גיוס חרדים לצה"ל, עד מסירת הנפש ממש, ומן העבר האחר נעמדו התומכים בדיפלומטיה פוליטית, שתביא לפטור מגיוס רוב בני הישיבות.

עוד בצבא וביטחון

היום הכל נראה שונה, החרדים בקואליציה ו"יש עתיד" רואה בעיניים כלות את המפעל שלה יורד לטמיון. כל הזמן הזה, עוד בשלהי ממשלת נתניהו השנייה, תמך שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר, משה יעלון, בקו מתון לפיו אין לכפות גיוס על החרדים בחקיקה, אלא לנקוט בדרך מאפשרת הפותחת מסלולים ייעודים לחרדים - דוגמת "נצח יהודה" הפועל בשיתוף האגף הביטחוני חברתי במשרד הביטחון - כדי להתאים את הצבא לצרכי המגזר. 

 (צילום: פלאש 90)
ח"כ יאיר לפיד. "הפוליטיקה ניסתה להוביל למהלכים של כפייה על המגזר" אומר יעלון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
הגדלה

עלינו ללשכתו של שר הביטחון יעלון כדי לשמוע מכלי ראשון על עמדת משרד הביטחון על נושאי הגיוס, וכדי להבין מדוע יעלון חושב כי דווקא דרך מאפשרת היא זו שתביא לבסוף לפתרון המיוחל. "היו רגעים קשים שהפוליטיקה ניסתה להוביל למהלכים של כפייה על המגזר" אומר השר יעלון ל"כיכר השבת", "אני יצאתי נגד. אני בעד השתלבות ושירות, אך בשום פנים ואופן לא רציתי שזה ייעשה מתוך חוק שעוקר תלמידי ישיבה מספסל הלימודים ומביא אותם לשירות הצבאי. ראיתי בזה סכנה גדולה".

"כשנכנסו לוויכוח הפוליטי הזה, בעיקר בממשלה הקודמת, הייתה לי עמדה מאוד ברורה, חששתי שההתלהמות הזו בקרב פוליטיקאים מסוימים עלולה ליצור תהליך של נסיגה בהתגייסות" אומר יעלון ומסביר כי "הגענו להישגים יפים מאוד בלי חוק כופה".

"לשמחתי, אחרי שעברנו את המשבר והחקיקה והייתי מודאג מאוד מנסיגה, ראיתי את הנתונים לגבי המוכנות של הנוער החרדי להמשיך להתגייס. אמרתי; אם את המשבר הזה עברנו - אני אופטימי לגבי העתיד".

 (צילום: פלאש 90)
מדים וציציות. חיילים חרדים, אילוסטרציה (צילום: כיכר השבת)
הגדלה

"כמובן שזה מחייב אותנו כהנהגה להמשיך עם מהלכים שהם מאפשרים ולא כופים, זה מבחינתי עיקרון מאוד חשוב. אני בהחלט אופטימי, יש פה תהליך ומגמה של השתלבות שהיא לטובת המגזר החרדי, לטובת החברה הישראלית ולטובת מדינת ישראל".

"הגישה לגיוס נוער חרדי צריכה להיות מאפשרת" אומר יעלון. "לפתוח מסלולים שמאפשרים אורח חיים חרדי בשירות צבאי - זה נכון לגבי שירות קרבי בנצח יהודה וגם לגבי אלו שאינם יכולים להיות לוחמים, במסלולים טכנולוגיים. הגישה המאפשרת תוביל ליותר מתגייסים. אנחנו מדברים כבר על אלפים שמתגייסים מרצונם, ככל שנרבה בזה הרי זה משובח".

זה לא סוד שיש במגזר החרדי מי שלא "אוהב" בלשון המעטה את המתגייסים החרדים לצה"ל, השר יעלון לא מתכחש מכך ואומר כי ישנה חשיבות עצומה לליווי חברתי של המתגייסים החרדים: "יש משפחות שלא אוהבות את הגיוס ולצערנו יש לנו אירועים לא פשוטים של כאלה שמתגייסים בניגוד לדעת ההורים, יש גם סביבה שלא תמיד תומכת. לכן יש חשיבות עצומה לליווי המתגייס ברמה המשפחתית והחברתית, וככל שייראו יותר לובשי מדים בשכונות חרדיות וכביסה של חייל תלויה על חבל בבית חרדי, זה יהפוך להיות יותר מובן מאליו, זה תהליך שלוקח זמן". 

"לצערי", אומר שר הביטחון, "יש התנגדויות במשפחה ולעתים גם אלימות של גורמים קיצוניים - שרוב הרבנים מוקיעים. זה לא ראוי, בזה צריך לעזור לצעיר החרדי שרוצה להתגייס. מי שמסתכל על המגזר החרדי בלמעלה מ-20 השנים האחרונות - יש תהליך חשוב של השתלבות". עם זאת יעלון מכיר בכך ש"יש עדיין גורמים מתבדלים, בעבר היו הרבה יותר".

"אחד הרגעים המרגשים שראיתי", מספר השר, "הוא שמי שמייצג את המגזר החרדי מדליק משואה ביום העצמאות, הנה ציון דרך. כשאתה רואה את ההתגייסות שלך הצעירים החרדים - זה בעצם מסמל השתלבות והנתונים מדברים בעד עצמם. זה נכון על הכשרת חרדים באקדמיה ובא לידי ביטוי בהשתלבות בתעסוקה של גברים ונשים, זו מגמה מבורכת".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בהתייחסו למסלול הקרבי-חרדי "נצח יהודה" הפועל בשיתוף האגף הביטחוני-חברתי במשרד הביטחון אומר השר יעלון: "את מסלול נצח יהודה אני מכיר מראשיתו, כאלוף פיקוד המרכז קלטתי את פלוגת "נצח יהודה" הראשונה שהגיעה לשרת בבקעת הירדן. שמונים ותשעה לוחמים חרדים ראשונים. השאר היסטוריה... מאז התגייסו כבר אלפי לוחמים חרדים". 

 (צילום: פלאש 90)
השר יעלון בכנס של "נצח יהודה" (צילום: פלאש 90)
הגדלה

השר יעלון מספר כי לא מזמן היה כנס של נצח יהודה "והאולם התפוצץ מרוב אנשים, יש לנו כבר גדוד מילואים של נצח יהודה".

"לא כל תלמיד ישיבה מוצא את מקומו בישיבה ולא כל מי שלומד בישיבה הוא עילוי" אומר יעלון, "הניסיון שלנו בגיוס של נוער חרדי שלא ראה את הלימודים בעדיפות ראשונה הוא ניסיון חיובי ביותר. השירות הצבאי - שמתאפשר בסביבה חרדית ולא מתכוון לשנות את אורח החיים מאפשר שמירת כשרות בהתאם וכל מה שקשור בזה - מקנה לאדם סיפוק... הגנה על מדינת ישראל, הוא תורם, הוא עושה משהו משמעותי וצובר ניסיון אישי, זה נותן לו ביטחון עצמי". 

"לקראת סוף השירות, אם אין לו מקצוע, המסלול מאפשר לו לרכוש מקצוע, ובסוף השירות הוא יכול לצאת ולהשתלב בשוק התעסוקה. הנוער החרדי הוא נוער מוכשר" מסכם השר יעלון.