אאא

13 מ-18 הטיסות שאמורות היו להמריא מחר מנתב"ג בשעות הבוקר, ובהן כ-3,000 נוסעים, כבר הוקדמו או נדחו לשעה מאוחרת יותר, בשל השביתה בת השעתיים עליה הכריזו אתמול עובדי רשות שדות התעופה (רש"ת). הוועד ישבית את הנמל בין השעות 10 ל-12 בבוקר - לאות הזדהות עם עובדי רשות השידור.

במקביל הודיעה ההסתדרות על שורה של צעדי מחאה נוספים: בין השעות 09:00 ל-12:00 תושבת פעילות מעברי הגבול במעבר אלנבי ונמלי הים אשדוד וחיפה; כל יחידות ההוצאה לפועל לא יקבלו קהל ולא יבצעו פעולות אכיפה וגביה כולל עיקולים בין 08:00 ל-12:00; רשות המסים תשבות חלקית בין השעות 08:00 ל-12:00; מעברי הסחורות לא יפעלו עד השעה 11:00 בגבולות המדינה

מטוסים אמנם יורשו לנחות בנתב"ג, אך עובדי הרשות לא יפרקו את המזוודות - והנוסעים שינחתו ייאלצו להמתין לסוף העיצומים.

בכל מקרה, ברש"ת מבקשים מהנוסעים להתעדכן ישירות אל מול חברות התעופה, בנוגע לשעות ההמראה.

אל על הודיעה כי עקב העיצומים היא מקדימה את יציאתן של שלוש טיסות שאמורות להמריא לניו יורק, לונדון ומרסיי, ודוחה את יציאת הטיסה לבוקרשט. טיסה 007 לניו יורק הוקדמה משעה 10:40 לשעה 9:30. טיסה 315 ללונדון הוקדמה משעה 10:15 לשעה 9:30, טיסה 321 למרסיי הוקדמה משעה 9:55 לשעה 9:30 וטיסה 577 לבוקרשט נדחתה משעה 11:25 לשעה 13:00.

ארקיע הקדימה שלוש טיסות שאמורות היו לצאת בין 10 ל-12 - הודעות נמסרו לנוסעים.

יו"ר ועד העובדים, פנחס עידן, אמר אתמול כי "לא ייתכן שהממשלה באופן חד צדדי ובחקיקה תמחה את השידור הציבורי ותפטר 1,500 עובדים. זהו יום שחור לכל העוסקים ביחסי עבודה. אפשר לעשות רפורמות אפשר להבריא ולתקן אבל בהידברות.

"אני קורא לכלל הועדים להזדהות עם עובדי רשות השידור ולהשתתף במאבק שמובילה ההסתדרות. אני קורא לעצור את החקיקה ולעבור להדברות. היום רשות השידור מחר כולנו".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

דובר רש"ת אמר בתגובה: "הנהלת רשות שדות התעופה תפנה הערב לבית הדין לעבודה על מנת לקבל סעד מבית המשפט כדי למנוע פגיעה בציבור הנוסעים ולבטל את השביתה עליה הכריז ועד העובדים. אושר לחברות להקדים את מרבית הטיסות המתוכננות בין 10:00 ל-12:00 באותן שעות יש 18 נחיתות. הזזת הטיסות תיצור עומס חריג לפנות בוקר 46 המראות לא כולל נחיתות ברצף של 3 שעות. מחר זה יום של 70 אלף נוסעים. אנו קוראים לציבור הטסים להתעדכן בחברות התעופה ובאתר האינטרט של רש"ת".

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר: "ההסתדרות אינה מתנגדת לרפורמה, אלא להתנהגות חד-צדדית כוחנית שמבוססת על הצבת עובדות בשטח. הצעת החוק עלולה להוביל לסגירת רשות השידור ולפגיעה אנושה בשידור הציבורי בישראל תוך יצירת נורמה של פיטורים בחקיקה. אני קורא למקבלי ההחלטות לפעול בדרך של הסכמות לטובת המשק והציבור".

מחר תדון הוועדה המיוחדת בראשות צחי הנגבי בתיקון לחוק השידור הציבורי. התיקון היה אמור לכלול סעיף המורה על פיטורי כל 1,580 עובדי רשות השידור בסוף ספטמבר, כאשר חלקם יועסקו מחדש עד לסגירת הרשות הסופית והקמת תאגיד שידור ציבורי חדש במקומה. אולם סעיף זה הוסר בלחץ ההסתדרות שהכריזה על סכסוך עבודה במגזר הציבורי.

עם זאת בחוק נותר סעיף המאפשר לכונס הנכסים הרשמי, המשמש כמפרק הרשות, לפטר עובדים לפי הצורך. בנוסף התיקון כולל סעיף לפיו הוצאות השכר של הרשות צריכות לקטון ב-10 מיליון שקל באוקטובר כתנאי להמשך מימונה על ידי המדינה. המשמעות של דרישה זו היא פיטורים של 500-600 עובדים באופן מיידי.