אאא

בצל חילוקי הדעות החריפים סביב כינוס הוועדה למינוי דיינים הבוקר (חמישי) בלשכת יו"ר הוועדה השר יובל שטייניץ, הצעת פשרה חדשה הוצעה וכעת ממתינים להסכמת כל הצדדים ,כאשר מירב הסיכויים כי גם הצעה זו לא תתקבל.

לפי הצעת הפשרה, שנחשפת כעת לראשונה, החלוקה במינוי הדיינים תישאר שליש לש"ס, שליש ל'יהדות התורה' ושליש ל'בית היהודי', אלא שבתמורה לוויתור של 'הבית היהודי' על הדיינים הבעייתים שאינם מוסכמים על המפלגות החרדיות, 'הליכוד' יקבל שניים או שלושה דיינים, על חשבון יתר המפלגות, דיינים שיהיו מקובלים על כולם.

יצוין כי נושא נוסף שעדיין נשאר במחלוקת הוא מספר הדיינים שימונו, האם חמישה עשר דיינים או יותר.

כאמור, עדיין לא ברור האם הצעת הפשרה הזו תצא אל הפועל כאשר הדבר תלוי בהסכמת כל הצדדים, בהם גם 'הבית היהודי', להצעה. לפי המסתמן כעת ההצעה הזו צפויה גם היא להיכשל והוועדה תתכנס לישיבה טכנית בלבד.

הבוקר, עוד לפני ישיבת הוועדה למינוי דיינים, נערך בבית יהד דיון חשאי של חברי הוועדה מטעם הרבנות הראשית- הראשל"צ הגר"י יוסף, הגר"ד לאו, הגר"צ בוארון והרב אלגרבלי.

כפי שדווח מוקדם יותר ב"כיכר השבת", בניסיון להגיע להסכמות של הרגע האחרון, הישיבה שנקבעה ל-10:30 נדחתה לשעה 12:00 בכדי לאפשר ניסיון של הרגע האחרון להגיע להבנות.

הסיבה לדחייה היא המחלוקת המרכזית על שמות ארבעת הדיינים מהציונות הדתית, להם מתנגדות המפלגות החרדיות ש"ס ו'יהדות התורה'.

במרכז המחלוקת עומד שמו של הרב אוריאל לביא מצפת, לו מתנגדים בכירי הרבנים החרדים בשל פסיקות שנויות במחלוקת, לביא מועמד לתפקיד דיין בית הדין הגדול.

כמו כן, שלושה שמות נוספים עדיין עומדים במרכז המחלוקת. הרבנים: ניר ורגון, בניהו ברונר ודוד בס. השלושה מועמדים לתפקיד דיינים בבתי הדין האזוריים, וגם להם מתנגדים במפלגות החרדיות. נכון לשעה זו, ב'בית היהודי' ממשיכים להתעקש כי הארבעה ימונו.