אאא

ועדת הכספים אישרה הבוקר (ה') את הפחתת המע"מ ב1%. עם זאת יש לציין כי על פי החוק, אין צורך באישור ועדת הכספים לאישור הצו, אלא בכדי שהדבר יובא לאישור מליאת הכנסת ולכן מדובר בהליך טכני למדי. למרות זאת, ניצלו חברי הוועדה את הדיון כדי להתנגח בשר האוצר משה כחלון, ואף דרשו כי מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד יציג את הצו.

בפתח הדיון תקף יו"ר הוועדה משה גפני את כחלון שנעדר מהדיון. "מילא שר האוצר שרוצה לעשות טוב לעם, אבל אני לא מבין איך אגף התקציבים עובד? יש בלבי על העניין הזה. לא יכול להיות שמביאים תקציב ויומיים אחר כך מפחיתים מע"מ. אני בכלל לא מדבר על הורדת המסים על הבירה. אנחנו היינו צריכים לוותר על דרישותנו לקצבאות הילדים כי אמרו לנו באוצר כל הזמן שאין כסף. מדובר היה על 2 מיליארד ומשהו שקלים ואמרו לנו שאין. ולפתע יש הרבה כסף", אמר גפני.

לבאב"ד, שהתייצב לדיון לבסוף, אמר גפני: "אתם לא לבד בעולם. אתם צריכים להביא אלינו את ההחלטות שלכם שנהיה מוכנים. אני לא צריך לעמוד פה לפני החברים בלי תשובות", אמר והתייחס לכך שההחלטה על הפחתת המע"מ התקבלה בלא שגפני הוכנס לסוד העניינים קודם לכן.

מרכז האופוזיציה בוועדה, חבר הכנסת אראל מרגלית שיגר הבוקר מכתב לגפני ובו ביקש שלא יקוימו דיונים על התקציב ולא על הפחתת המע"מ כל עוד לא התייצב שר האוצר כחלון בפני הוועדה. על פי הנהוג, שר האוצר אמור להופיע בפני ועדת הכספים ולהציג את תקציב המדינה ואולם אף שנקבעה פגישה בעניין לשבוע שעבר, ביטל כחלון ברגע האחרון את הגעתו. חברי הוועדה כועסים שכעת נדרש מהם לאשר סעיפים בלא שקיבלו תשובות לשאלות שהכינו לשר.

יו"ר הוועדה גפני אמר כי למרות הביקורת שלו, הוא יתמוך בהפחתת המע"מ שתעלה להצבעה היום בוועדה, ואמר כי יבקש מיתר החברים לתמוך בנושא שכן "אחרת הנושא ידחה לאחרי החגים".