אאא

טרור האבנים בבירה: על רקע התגברות גל הטרור ויידוי האבנים ובקבוקי התבערה בירושלים, והירצחו של אלכסנדר לבלוביץ' בערב החג, אומר השר לביטחון פנים גלעד ארדן, כי יפעל לשינוי הוראות הפתיחה באש. 

במשדר ynet אמר השר: "מי שזורק בקבוק תבערה או אבן על רכב נוסע ומורשע בדין - השופט בכלל לא יהיה לו שיקול דעת והוא יצטרך לשבת מספר שנים בכלא".  

לדבריו, "יוזמה אחת היא חקיקת עונשים והשנייה היא שינוי הוראות הפתיחה באש, ואני אדחף לזה. בשנים האחרונות משטרת ישראל מאוד מאוד מוגבלת ביכולות שלה לבצע נוהל מעצר חשוד. זה מקשה מאוד לתפוס את אותם מחבלים שמבצעים את אותם ניסיונות. שתי הפעולות יחד יאפשרו שינוי במצב. אני חושב שזו תוצאה של מספר שנים שבהן המערכות לא התייחסו מספיק בחומרה לזריקת אבנים ובקבוקי תבערה". 

ארדן התייחס ליוזמה שלו שזכתה לביקורת חריפה, לפיה חברי הוועדה לבחירת שופטים יבחנו את פסיקותיהם של שופטים בעניין יידוי אבנים לפני קידומם ואמר: "אף אחד לא מתכוון לפטר שופט. לשופט יש חסינות, בין אם אני אוהב את פסיקותיו ובין אם לא". 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ארדן האשים בהסלמה את החמאס, הרשות הפלסטינית והתנועה האיסלאמית, המובילים גל הסתה סביב הר הבית. השר לביטחון פנים הבהיר, כי משטרת ירושלים תוגברה ב-800 שוטרים קודם החג וכי תגבור החוק יימשך במידת הצורך. 

יהודה בן יוסף, יו"ר המינהל הקהילתי ארמון הנציב, שם נרצח לבלוביץ', אמר ל-ynet, כי התושבים במקום מרגישים בכל נסיעה כמו "רולטה רוסית", לדבריו בכדי למנוע את המשך הטרור יש ליצור הרתעה, "ביקשנו להציב מצלמות לאורך כל קו התפר, כדי שיהיה מוקד הרתעתי, ביקשנו להגביר את התאורה, והכי הכי חשוב, ואת זה אני דורש מאז צוק איתן, זה להפוך חזרה את נקודת עוז את תחנת עוז. זה אומר כמות גדולה יותר של שוטרים לקו התפר".

 הוא הוסיף: "אנחנו חוששים מאוד. במקרה האחרון נהרג פה אדם, בדיוק באוגוסט לפני שנתיים תינוקת חטפה אבן בראש ובנס ניצלה. אנחנו נמצאים פה בסכנה יומיומית ולכן התושבים דורשים הגנה. אין לנו עיר אחרת ואין לנו משטרה אחרת, במשטרה מחכים כדי למלא את התקנים והבטיחו לטפל במפגעים הללו. יש צורך להחזיר את הביטחון לעיר ירושלים ולשכונת ארמון הנציב בפרט".