אאא

חברת הכנסת שלי יחימוביץ מהמחנה הציוני חשפה הצהרים (שני) בעמוד הפייסבוק שלה את תלוש המשכורת שהיא מקבלת והצליחה לגרום לסערה ברשת ולתגובות רבות נגד ההעלאה הנוספת המתוכננת במשכורות הח"כים.

 "הי זאת שלי, מניחה שלא יצא לכם לראות תלוש שכר של ח"כ, אז קבלו, זה התלוש שלי" כתבה. "עם פתיחתו היום של מושב החורף של הכנסת אני רוצה לבשר לכם שמינואר שכר הח"כים, הגבוה ממילא כפי שאתם רואים, יעלה משמעותית. שלכם לא. זה מעצבן אתכם, נכון?"

יחימוביץ הסבירה: "השכר של חברי הכנסת מוצמד לשכר הממוצע במשק, שצפוי לעלות באופן מאוד משמעותי. למה? כי ההעלאה החשובה והמוצדקת בשכר המינימום הקפיצה את השכר הממוצע, ומזה יוצא ש-120 ח"כים יהנו, שלא בצדק ובאופן מעוות מהעלאת שכר המינימום, ולא לזה התכוון המשורר".

 (צילום מסך, מתוך עמוד הפייסבוק של שלי יחימוביץ)
כך נראה תלוש המשכורת של ח"כ בכנסת ישראל (צילום מסך, מתוך עמוד הפייסבוק של שלי יחימוביץ)
הגדלה

"בכלל ממוצעים הם מאוד שקריים. אם תשעה אנשים מרוויחים 5000 ש"ח לחודש והעשירי מרוויח 3.6 מליון ש"ח (כמו ניר גלעד בכי"ל) הממוצע שלהם יהיה 364,500 ש"ח לאדם. משקף משהו? לא. אבל אנחנו הח"כים מצ'ופרים ומחוברים למנגנון הזה שלא אומר כלום על השכר של רוב אזרחי ישראל".

"אני לא מתייפייפת. רבים מהח"כים באמת עובדים קשה ובמסירות רבה, ואנחנו רוצים שאנשים טובים יגיעו לפוליטיקה. אם באמת כולם היו נהנים מעלייה בשכרם, זה היה סביר בעיני שגם שכר הח"כים היה מתעדכן. אלא שזה לא כך. שכר השכירים והעצמאים במשק קפוא ונשחק כבר עשור שלם, רק בשבוע שעבר פרסם הביטוח הלאומי את הנתונים הקשים האלה על השכר החציוני במשק (החציוני, לא הממוצע המטעה): חצי (!) מהשכירים במשק מרוויחים פחות מ-6200 שקלים, וחצי מהעצמאים מרוויחים פחות מ-4750 שקלים".

לדברי יחימוביץ: "נוצר מצב שבו אנחנו, חברי הכנסת, נהנה מתוספת גדולה לשכרנו השנתי – שעה שגם השכירים וגם העצמאים במשק דורכים במקום. ותבינו: דריכה במקום היא שחיקה. כי יוקר המחיה ממריא והשתתפות הממשלה בחינוך ובריאות וכל היתר יורדת. כתוצאה ממדיניות שהשרים והח"כים אחראים לה!".

"יש משהו מעוות בתודעה של חלק מהפוליטיקאים (אני מדגישה, לא כולם. חלק). בגלל שהסביבה החברתית שלהם היא לעיתים קרובות מאוד מבוססת, שלא לומר עשירה, שלא לומר בעלת הון, הם מרגישים לפעמים ממש עניים. 
צמרת העשירון העליון נראית להם ממש עוני לעומת חבריהם במאיון ובאלפיון. אבל בפועל השכר שלנו יותר גבוה מזה של לפחות 90% מהציבור. אז רבאק, אפשר במינימום לעצור העלאה לא הגיונית?

 (צילום מסך, מתוך עמוד הפייסבוק של שלי יחימוביץ)
מליאת הכנסת (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
הגדלה

"זה פשוט לא צודק. וזה מקומם. ואתם יודעים מה? זה מבייש אותנו. אותי זה מבייש" הוסיפה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"לפני שנה כבר פניתי בנושא הזה ליו"ר הועדה הציבורית לבחינת שכרם של חברי הכנסת, פרופ' חיים לוי. הוא בהחלט קיבל את הצעתי לבטל את הצמדת שכר הח"כים לשכר הממוצע, והמליץ לועדת הכנסת לבצע את ביטול ההצמדה, אקט פשוט וכמעט טכני. אלא שמאז, ההתנהלות בעניין מביכה ומבזה את הכנסת".

ביולי האחרון החליטה ועדת הכנסת לדחות את המלצתו של פרופ' לוי. למה? כי אם אנחנו מוותרים על ההצמדה, למה שהשופטים, שגם הם מוצמדים לשכר הממוצע, לא יוותרו גם הם?! מה, שנהיה הפראיירים היחידים? אלא מה, הועדה שמחליטה על שכר השופטים, היא לא ועדת הכנסת, אלא ועדה אחרת, ועדת הכספים. ועדת הכספים סירבה לפגוע בהצמדת שכר השופטים כל עוד ועדת הכנסת לא מבטלת את הצמדת שכר הח"כים. (אגב, די בצדק. גם כי עניינית שכר השופטים צריך להיות מאוד גבוה, ואסביר למה בהזדמנות אחרת, וגם כי יש לי חשד שגם אם ביטול ההצמדה של השופטים היה קורה, איכשהו זה היה נעצר שוב בכל הנוגע לשכר הח"כים)".

"אתם הבנתם את החד גדיא הזה? היישר מטור סאטירי של אפרים קישון, חוץ מזה שזה לא כל כך מצחיק. את המעגל המביך והמבזה הזה חייבים לקטוע. הצבעה אחת בועדת הכנסת וזה נפתר". סיימה יחימוביץ.

הפוסט של יחימוביץ זכה לתגובות רבות ברשת. קרוב ל-3,000 בני אדם שיתפו את התלוש של ח"כ יחימוביץ ומעל ל-16,000 בני אדם סימנו "לייק". אחד הגולשים כתב: "שלי אני איש ימין מובהק ועל אף המחלוקות שלי איתך בתחום המדיני אני מצדיע לך על פוסט זה את אישה של אמת, ומעל הכל את צודקת!".