אאא

משטרת ניו יורק משתמשת ברכבי רנטגן סודיים והרשויות מנסות לשמור את הדבר תחת מעטה חשאיות.

הרכבים, המכונים זי בקסקטר ואן (Z Backscatter Van ) מסיירים ברחובות ניו יורק כשהמשטרה נמנעת מלגלות מה משימתם אולם הדעה הרווחת היא שהם משמשים לעריכת תצפיות רנטגן לתוך בתים, רכבים ועוד, במטרה להילחם בטרור.

רכבי הרנטגן מכילים מכשור שמבצע סריקה בעת שהרכב עובר כדי לבחון אם יש בו חומרי נפץ ונשקים. פעמים רבות משמשים

סביר להניח כי רכבים אלו יכולים לחדור מבעד לקירות בתים ובניינים ואף לראות מה נושאים עוברי אורח על גופם מתחת לבגדים. הציבור מודאג מההשלכות על בריאותם ועל זכותם לפרטיות.

התנועה לחירויות האזרח בניו יורק דורשת מראש משטרת ניו יורק ביל ברטון לשפוך אור על עניין רכבי הרנטגן ולמסור מסמכים הנוגעים לרכבים אלו אולם הוא מתבצר בסירובו להיענות לדרישות.

"ישנם עניינים שאני מעדיף בשלב זה לא להסגיר לעיני הציבור. לא אשוחח על עניין זה – הוא שייך לקטגוריית ענייני פעילות הביטחון והמאבק בטרור שלנו", אמר ברטון בראיון ל"ניו יורק פוסט".

אולם התנועה לחירויות האזרח מסרה, כי "יש ליידע בני אדם שרכבים בעלי יכולת רנטגן בדרגה צבאית מזיקים לבריאותם ברחובות ניו יורק ובבתיהם. יש לאזרחי העיר זכות להגן על כספם, בריאותם ופרטיותם", אמרה ראש התנועה דונה ליברמן.

לכך הגיב ברטון: "אנו לא משתמשים ברכבים אלו כדי למצוא נשק על גופם של בני אדם. במכשירים שברכבים אלו נעשה שימוש חוקי ואם לתנועה לחירויות האזרח ולאחרים יש דעה אחרת – ניפגש בבית המשפט. הם יפסידו".