אאא

הפרקליטות מבקשת להטיל על בעל השליטה לשעבר במנופים פיננסים ג'קי בן זקן ופעיל שוק ההון איתן אלדר, שהורשעו בהרצת מניות, עונש מאסר של בין 3-5 שנים, כך טען נציג הפרקליטות, עו"ד אמיר טבנקין, במהלך דיון הטיעונים לעונש שהתקיים היום (ג') בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

עו"ד טבנקין, מפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) ביקש עוד להטיל על השניים קנסות משמעותיים של מיליוני שקלים וקנס של מאות אלפי שקלים על חברת מנופים פיננסים.

לפי הפרקליטות, בשל "החומרה היתרה בפרשה" יש להטיל על המעורבים עונשים משמעותיים. "החומרה היא", הוסיף עו"ד טבנקין, "שלמעשים של בן זקן ואלדר יש השלכת רוחב על המסחר בבורסה ועל המשקיעים בשוק ההון", הבהיר התובע. לדברי טבנקין, "הנאשמים יצרו עיוות באחד המדדים החשובים בבורסה – מדד ת"א 100. פעולות הנאשמים גרמו לגלי פגיעה ישירים ומשניים".

עוד צוין, כי לכל אחד מהנאשמים היה חלק משמעותי במעשים ולכן יש להטיל על כל אחד מהם עונש מאסר זהה ומשמעותי. "בן זקן", כך לפי טבנקין, "היה אמון על מימונה של התרמית אבל מעבר לכך בעל אינטרס מרכזי בהצלחתה וביהמ"ש קבע כי היה דומיננטי בהכוונת התוכנית. לעובדה שמדובר בבעל שליטה בחברה ציבורית שבה מבוצעת מניפולציה צריכה להישקל לחומרתו".

באשר לאלדר, לפי הפרקליטות, הוא היה שותף מלא ומרכזי בתוכנית. "הוא היה בעל הידע במסחר ובעל היכולת להביא למימוש התוכנית התרמיתית בצורה אפקטיבית ביצע אותה בפועל וקיבל את ההחלטות בזמן אמת", לשון התובע.

לפי הפרקליטות, טובות ההנאה שצמחו לבן זקן ואלדר כתוצאה ממעשיהם האסורים מחייבות הטלת קנסות כבדים. לדברי התובע, "עליית שער מניית מנופים בתקופת הפעילות התרמיתית מעלה כי בן זקן השיג עליית ערך של 6 מיליון שקל ואלדר השיג עליית ערך של כ-8 מיליון שקל בזכות אחזקותיהם במניה".

קודם לכן הגיעו לאולמו של השופט דוד רוזן בבית המשפט המחוזי בתל אביב, כמה מתושבי אשדוד כדי להעיד לטובתו של בן זקן. אחת העדות, עובדת בעיריית אשדוד ומתנדבת במועדון ספורט אשדוד שבבעלותו של בן-זקן, בריג'יט דוקהן סיפרה על תרומתו של בן זקן לחברה בעיר: "ג'קי לימד אותנו לעשות כדורגל אחר, כדורגל לכל המשפחה יש לנו כ-1,200 שחקנים. המערכת יצאה לקהילה. ג'קי בנה לנו בית שאין כדוגמתו בישראל. החזון שלו היה לייצר כיתות לימוד לילדים ולנערים. לפי החזון של ג'קי אין ילד שישחק כדורגל במועדון ספורט אשדוד ולא יהיה תלמיד. כל השחקנים הם תלמידי בתי ספר וכולם הולכים לצה"ל".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בספטמבר האחרון הרשיע השופט רוזן את בעל השליטה לשעבר במנופים פיננסים בן זקן ואת פעיל שוק ההון אלדר בהרצת מניות מנופים פיננסים. סוחר המניות צביקה קולנברנר שהואשם במסגרת הפרשה – זוכה.

במסגרת הפרשה הואשמו בן זקן, אלדר וקולנברנר, בהרצת מניות מנופים במהלך נובמבר 2010, וזאת כדי שתיכנס למדד ת"א 100. הפרקליטות ייחסה לשלושה בכתב האישום עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, 8 עבירות של השפעה בדרכי תרמית על תנודות שער ני" וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. העונש המקסימלי על הרצת מניות הוא 5 שנות מאסר, ועל קשירת קשר לביצוע פשע 7 שנות מאסר.

השופט רוזן כתב בהכרעת הדין כי "שקריו הבולטים של בן זקן בחקירתו ברשות ני"ע, מתיישבים עם כלל הכרתו ומודעותו לשותפותו הפלילית של אלדר - להשפיע בדרכי תרמית על שער מניית מנופים".

בן-זקן מיוצג בידי עוה"ד נבות תל צור וירון ליפשס. אלדר מיוצג בידי עו"ד מיכל רוזן-עוזר.