אאא

אחרי חודשי מו"מ - הסכם קיבוצי ראשון ברשת גנים חרדית: ההסתדרות החדשה הודיעה היום (חמישי) כי הצליחה להגיע להסכם קיבוצי ראשון עם עמותת 'מגן הלב' באשדוד שמפעילה עשרות גנים המיועדים בעיקר לציבור החרדי. בכך הגיע לסיומו המאבק שניהלו העובדות ברשת להכרה בארגון העובדים כארגון יציג ולהשגת הסכם קיבוצי מחייב.

כזכור, בעקבות סדרת התחקירים בנוגע לעושק הגננות שפורסמה ב"כיכר השבת", הודיעה ההסתדרות החדשה לפני מספר חודשים כי הארגון הצליח להחתים את מספר העובדות הנדרש לצורך ייצוג רשמי בעמותת 'מגן הלב' באשדוד המעסיקה כ-600 עובדות, רובן חרדיות.

החתימה על ההסכם (צילום: דוברות ההסתדרות)

גננות מ"מגן הלב" מדברות (צילום: כיכר השבת)

מהלך ההתאגדות נתקל בהתנגדות מצד ההנהלה, כשבראיון ל'כיכר השבת' סיפרה גננת כי פוטרה רק בעקבות העובדה כי לא הסכימה לחתום על מסמך הצהרה כי ההסתדרות החדשה איננה מייצגת אותה, וכי "ההחתמה נעשתה תוך שימוש בשקרים, באיומים ובהפחדות".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

רק לאחר פנייה לבית הדין לעבודה בבאר שבע, הסכימו בהנהלת הרשת לשבת עם נציגי הוועד ולנסות להגיע להסכם. כעת, לאחר חודשי משא ומתן הצליחו הצדדים להגיע להסכם קיבוצי היסטורי - ההסכם הקיבוצי הראשון אי פעם ברשת גנים חרדית.

צילום דוברות ההסתדרות
(צילום: דוברות ההסתדרות)
הגדלה

על פי הודעת ההסתדרות, ההסכם מסדיר את ביצועה של תכנית הבראה בעמותה, הנדרשת עקב תקצוב חסר מצד רשויות המדינה. ההסכם כולל הסכמה לפעולה מתואמת לתיקון העיוותים בתקצוב ממשרד החינוך, וקובע כי כל תיקון בתקצוב יופנה במלואו לשיפור זכויות העובדים. עוד קובע ההסכם כי הצדדים ינהלו מו"מ להסכם קיבוצי מקיף שייחתם תוך שישה חודשים. 

במסגרת ההסכם, שהמשא ומתן לגביו התנהל במשך מספר חודשים בהובלת האגף החרדי בהסתדרות, הוחלט כי בשיתוף פעולה בין אנשי "מגן הלב" להסתדרות, הצדדים יפעלו במטרה לתקן עיוותים בתקצוב הממלכתי לעמותה, מאחר שהתקצוב הנוכחי אינו משקף את העלויות האמיתיות של מתן שירות ראוי לילדים המטופלים במוסדות העמותה. ההסכם נחתם על רקע צורך דחוף בשיפור מצב העמותה, והוא תקף לתקופה של 12-18 חודשים. עוד סוכם כי הצדדים ייכנסו למו"מ במטרה לחתום על הסכם קיבוצי מקיף בעמותה בתוך שישה חודשים.