אאא

מצלמות אבטחה שמוקמו בכניסה לירושלים סמוך לזירה בה אירעה התקרית החמורה אמש (רביעי) במהלכה נורה למוות מאבטח חרדי שזוהה בטעות כמחבל, תיעדו את התגרה בין המאבטח והחיילים. 

במשטרה טוענים מתחקור ראשוני כי המאבטח שהתעמת עם החיילים קרא "אני דאעש" וניסה לחטוף את נשקו של אחד מהם, אולם יו"ר זק"א יהודה משי זהב מתח הצהריים ביקורת בשיחה עם "כיכר השבת" על הרג המאבטח וטען כי היה ניתן לנטרלו ללא הריגתו.

 (צילום: מתוך מצלמות האבטחה)
זירת האירוע, אמש (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
הגדלה

משי זהב גולל את השתלשלות האירוע: "מה שאני מבין הוא שהבחור ירד מהאוטובוס ונתקל בשני חיילים וכל אחד רצה לזהות את השני. לבחור לא היה נשק. אני מניח שהתפתח נושא של אגו וכבוד וכאן החלה קטטה במשך כמה דקות שכללה עימות פיזי ומילולי. אני לא יודע האם הוא צעק דאע"ש".

"נהג האוטובוס ניסה לנטרלו באמצעות שוקר חשמלי ואז הגיע מאבטח שלא שמע את הרקע לסיפור וירה בו ראשון וכנראה שאחר כך אחרים ירו בו", מספר משי זהב.

 (צילום: מתוך מצלמות האבטחה)
(צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
הגדלה

משי זהב מותח כאמור ביקורת נוקבת נגד אנשי הביטחון והמאבטח ואומר כי ניתן היה למנוע את מותו של האיש: "מה שבטוח מדובר בטעות על טעות, בטוח שלא היה לו סכין, היו מספיק אנשים וניתן היה להשתלט עליו פיזית ובוודאי שלא היה צריך לירות בו בפלג גופו העליון".

ההרוג (28) עלה לישראל מדגסטן ולמד בישיבת "דבר ירושלים" בשכונת הר נוף שבירושלים. הוא שירת בצה"ל במסגרת הגדוד החרדי נצח יהודה, ולאחר שחרורו שימש כמאבטח של גן ילדים. 

הרב יואל שוורץ, ממקימי הגדוד החרדי המשמש במקביל כרב בישיבה בה למד ההרוג, מתקשה להאמין כי תלמידו נחשד כמחבל ונהרג. "זה לא נתפס", אמר בשיחה עם "כיכר השבת": "אני חושב שהוא ראה את החיילים במדים ובתור מאבטח ניסה לתחקר אותם כי חשב שהם מחבלים. אנחנו לא מבינים מה שקרה שם".  

 (צילום: מתוך מצלמות האבטחה)
(צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
הגדלה

"הוא למד אצלי בשיעורים. הוא בחור מופנם ושקט. אין שום סירכה שאפשר לתלות בו. פשוט לא נתפס", סופד לו הרב, "הוא היה משתתף בשיעורים, יושב ומאזין. היה שואל שאלות בסוגיה כשלא היה מבין".