אאא

חברות בארה"ב וובעולם המערבי מתגמלות עובדים שיש להם תכונה אחת ספציפית.

על אף שהביקוש לעובדים בתחומים טכנולוגיים כמו מדעי המחשב גבוה מאשר הביקוש לעובדים אחרים במשק, הרי שהסיבה לכך היא שמדובר במשרות מבוססות מתמטיקה ומחשבים המצריכות בנוסף גם כישורים חברתיים מלוטשים. כך על פי מחקר חדש מאת דייוויד דמינג מבית הספר לחינוך באוניברסיטת הרווארד, שפורסם במארקטווטש.

"צמיחתן האיטית של משרות בעלות משכורת גבוהה בארה"ב מאז שנת 2000 וההתפתחויות המהירות בטכנולוגיית המחשבים, הולידו חששות שבסופו של דבר לא יהיה צורך בעובדים אנושיים", כותב דמינג. הדוגמא העדכנית ביותר הוא המצאה חדשה של רובוט היודע לקפל כביסה. על פי המפתח, רובוט זה יכול לשחרר את בעליו מ-375 ימים בממוצע של קיפול כביסה לאורך חייו. אולם, מציין דמינג, "שוק העבודה מתגמל יותר ויותר כישורים חברתיים".

הוא מצא כי שיעור המשרות המחייבות כישורים חברתיים גדל בקצב הגדול מקצב גידול המשרות שאינן מחייבות כישורים כאלו, ללא קשר לצורך בכישורים מתמטיים. הוא ניתח את המשרות המצריכות מתמטיקה וכישורים חברתיים ברשת למידע תעסוקתי – סקר לאומי מייצג על משרות של משרד העבודה האמריקאי, והצליב את הממצאים עם נתוני הצמיחה בשוק העבודה של הלשכה לסטטיסטיקה האמריקאית.

למחקר של דמינג יש סייג אחד: ישנן הרבה יותר משרות בשכר גבוה המחייבות גם כישורים מתמטיים וגם כישורים חברתיים. בין משרות אלו הוא מונה מנהלים פיננסיים, מהנדסים וכדומה. משרות המחייבות קשרי אנוש גבוהים אך לא מצריכות כישורים מתמטיים הן לדוגמא: שוטרים, בלשים, עובדים סוציאליים, עורכי דין ורופאי שיניים.

בעוד שבמחצית המאה האחרונה מיליוני משרות שהיו מבוצעות על ידי אנשים הוחלפו ומתבצעות על-ידי מחשבים, הרי שצמיחת המשרות העיקרית מאז שנות ה-80 נרשמה בתחומים שהם יחסית עתירי כישורים חברתיים, אומר דמינג. קצב צמיחת המשרות המחייבות רמות גבוהות של כישורים מתמטיים אולם יש בהן רמות נמוכות יחסית של אינטראקציות חברתיות היה נמוך במיוחד, הוא אומר. משרות אלו כוללות ניהול חשבונות, פקידי בנק, חשבים סטטיסטיים, חשמלאים ועובדי פקידות כללית. משרות שאינן דורשות כישורים מתמטיים או חברתיים רשמו צמיחה עוד יותר נמוכה – נגרים, מכונאי רכב, נהגי משאית, עובדי כפיים ורתכים. חשיבותם הגוברת של כישורים חברתיים יכולה להסביר את צמצום פערי השכר בין המינים, אומר דמינג, שכן ישנם יותר נשים בתחומים כגון אחיות, הוראה, עבודה סוציאלית וחינוך.

תמיכה בממצאי מחקרו של דמינג ניתן למצוא בדוח מ-2014 מאת מכון המחקר Pew – צוות חשיבה ללא מטרת רווח מוושינגטון. כותבי הדוח ראיינו כ-1,900 בעלי מקצוע ובכללם מתכנתים, מנהלים בכירים, כלכלנים ויזמי אינטרנט, ועל פי הממצאים הסיקו כי האוטומטיזציה והבינה המלאכותית יחדרו לרוב תחומי התעסוקה עד שנת 2025. אולם המומחים היו חלוקים בדעתם בכל הנוגע לשאלה אם הם יחליפו יותר משרות ממה שייצרו.

"על פי רוב נחשבים המחשבים לאופציה הטובה ביותר לביצוע תפקידים המתאפיינים במשימות חדגוניות ובחזרתיות שניתן לייצג בשורות של קוד. אולם, כיום עם פיתוחם של מכשירים ומערכות מבוססי מחשב היכולים לבצע משימות מורכבות בהרבה ממה שחשבו אפילו לפני שנים ספורות, מומחים רבים סבורים כי הם יכולים לחדור לתחומי עבודה מורכבים יותר".

הדוח של מכון Pew סקר תחומים מגוונים החל ממכוניות אוטונומיות הצפויות להחליף נהגי מוניות ומשאיות, וכלה בבינה מלאכותית שתבצע את עבודתם של פקידים משפטיים, ואפילו כזו היכולה להפיק דוחות פיננסיים במקום בני אדם.

"ישנם סוגי משרות שיהיו חדירים פחות לאוטומטיזציה מאחרים. תכונות כגון אמפתיה, חשיבה יצירתית, ויכולת שיפוט הן עדיין תכונות שמכונות לעולם לא יוכלו לטפח, בוודאי לא בעתיד הנראה לעין. עדיין יש לבני אנוש הרבה מה להציע", כתב ראש צוות החקירה במכון ארון סמית'.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מדוע, אם כן, כישורים חברתיים הם מצרך כה מבוקש בשוק עבודה הצועד על עבר האוטומטיזציה?

"אם מדמיינים תמונה של שיעור חשבון טיפוסי בכיתה ד' הרי מה שרואים הוא כיתה של תלמידים ממושמעים היושבים ומקבלים מידע באופן פסיבי מהמורה. זהו המודל החינוכי של המהפיכה התעשייתית. זה אמנם חשוב אולם לא די בכך. עלינו לעודד את בתי הספר להיראות יותר כמו מקומות העבודה המודרניים", אומר דמינג. למעשה, מחקר שנערך לאחרונה מצא שתלמידים המשתמשים במחשבים בבית הספר לעיתים קרובות, מגיעים להישגים פחות טובים מאלו שאינם משתמשים במחשבים באופן תדיר.

"המחשבים הופכים למורכבים יותר מבחינה קוגניטיבית, ומתעלים על ביצועיהם של בני אדם בדברים כמו משחקי מחשבה ואפילו באליפויות עולם בשחמט", אומר דמינג, "אולם דבר אחד מחשבים לא יודעים לנהל - אינטראקציה חברתית".

כמובן שמשמעות כל אלו הוא שעל העובד - ולא המחשב - לשאת באחריות לתקלות וטעויות.

כמו שהרובוט הידוע מ"מלחמת הכוכבים" C3-PO אמר: "אני לא יודע על מה כל המהומה אבל אני בטוח שזו אשמתך".