אאא

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (א') את הצעת החוק הקובעת כי ניתן יהיה להשיב למבוטחי ביטוח החובה לרכב כספים שהצטברו בקרנות בהיקף של 1.5 מיליארד שקל.

הצעת החוק של שרת המשפטים, איילת שקד, מסמיכה למעשה את שר האוצר והממונה על שוק ההון, הביטחון וחיסכון, להשיב את כספים אלה, דרך הוזלת תעריפי הביטוח בשלוש השנים הקרובות.

בשנה הקרובה, ההוזלה תעמוד על כ-17%, כ-250 שקל בממוצע לפי האוצר, בשנה השנייה על כ-13%, כ-200 שקל בממוצע ובשנה השלישית על כ-5% , כלומר כ- 50 שקל בממוצע.

מקור העודפים שנצבר בקרנית (קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים שהוקמה מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים), שיאפשרו את הפחתת התעריפים הזמנית, נובע מרווחי השקעות שנוצרו בשנים האחרונות.

התפקיד של קרנית הוא לפצות נפגעים בתאונות במקרים של תאונות פגע וברח, (שכן מי שאמורה לשאת בנטל הפיצוי היא חברת הביטוח של הפוגע) וכאשר נדרשת המדינה לסייע לנפגעי תאונת הדרכים, במידה וחברת הביטוח נקלעת למצוקה כלכלית.

שרת המשפטים, איילת שקד: "הציבור נתן והציבור יקבל. נשיב לציבור את כספו". שר האוצר משה כחלון: "מדובר בכסף ששייך לאזרחים ולכן החלטנו להשיב להם אותו. הוצאות הביטוח של אזרחי ישראל גדלו משמעותית בשנים האחרונות ואנחנו פועלים כעת בכדי לצמצם אותן".