אאא

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל החליטה היום (ב') להשאיר את הריבית במשק חודש נוסף ללא שינוי, בנקודת השפל של 0.1% שאליה היא הורדה לפני שמונה חודשים.

ההחלטה התקבלה למרות הצמיחה הנמוכה שתירשם השנה ושני המדדים השליליים של החודשיים האחרונים. ריבית נמוכה יותר מגדילה את הביקושים במשק ולכן היא עשויה לתרום גם להגברת הפעילות הכלכלית וגם לדחיפת האינפלציה בחזרה אל תחום היעד השנתי שקבעה הממשלה (1%-3%).

לפני שבועיים העריכה הלמ"ס כי המשק הישראלי יצמח השנה רק ב- 2.5% - שיעור הצמיחה הנמוך ביותר שנרשם בארץ בשש השנים האחרונות. מדד ספטמבר ירד ב- 0.4%, בהמשך לירידה של 0.2% שנרשמה גם במדד אוגוסט, וכתוצאה

מכך האינפלציה בפועל, המחושבת 12 חודשים לאחור, ממשיכה להיות שלילית, בשיעור של מינוס 0.5%.

אולם למרות נתונים אלה, בבנק ישראל מעריכים כי מדובר בהתפתחויות בעלות אופי זמני, שאינן מחייבות נקיטת מהלך דרמטי של הפחתת הריבית לשפל היסטורי של 0%, או אף של הנהגת ריבית שלילית. לפני חודש העריכה חטיבת המחקר של הבנק כי ריבית בנק ישראל צפויה להישאר ללא שינוי עד הרבעון הראשון של השנה הבאה.

בנוסף לכך, בבנק ישראל ממשיכים לחשוש מההשפעה של הפחתת הריבית על מחירי הדירות. לפני שבועיים דווחה אומנם הלמ"ס כי מחירי הדירות ירדו באוגוסט ב- 0.4%. אולם למרות ירידה זו, מחירי הדירות כעת גבוהים עדיין ב- 6.2% ממחיריהן הממוצעים בתקופה המקבילה בשנה שעברה.