אאא

30 שנות מאסר בכלא האמריקני הגיעו לסיומן: המרגל הישראלי יונתן פולארד שוחרר היום (שישי) ממאסר שנמשך 10,956 ימים. לפני שעה קלה הוא עזב את מתקן הכליאה הפדרלי באטנר בצפון קרוליינה ויצא לחופשי - אך לא לגמרי: נאסר עליו לגשת לאינטרנט ולטוס לישראל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר בעקבות השחרור: "העם בישראל מברך על שחרורו של יונתן פולארד. כמי שהעלה את עניינו במשך שנים רבות בפני נשיאי ארה"ב, ייחלתי ליום הזה. לאחר שלושה עשורים ארוכים וקשים מתאחד יונתן סוף סוף עם משפחתו. אני מאחל לו שהשבת הזו תעניק לו אושר ושקט שיהיו סימני דרך להמשך חייו".

דברים שאולי לא ידעתם על ג'ונתן פולארד (כיכר TV)

עורכי דינו של פולארד ביקשו מהציבור שלא לחגוג בצורה בולטת מדי את שחרורו, זאת מחשש שהדבר יקשה עליהם להשיג הקלה בתנאים המגבילים שהוטלו על פולארד ולאפשר לו לעלות לארץ בהקדם. בין היתר, המטה לשחרור פולארד ביקש מפוליטיקאים ישראלים שלא להמתין לפולארד מחוץ לכלא בעת שחרורו.

בהודעה שמסר פולארד לפני שלושה חודשים לאחר ההודעה על שחרורו נאמר:  "ג'ונתן מבקש להודות לאלפים בארצות הברית, בישראל וברחבי העולם. ג'ונתן מודה לאנשים הרבים שסיפקו את שורשי התמיכה בשחרורו בעצרות, בשליחת מכתבים, בשיחות טלפון לנבחרי ציבור ובתפילות לשלומו. ג'ונתן מבקש להביע את הערכתו לכל פעולה שבוצעה עבורו, גדולה וקטנה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

הפגנה למען שחרור פולארד, ארכיון (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
הפגנה למען שחרור פולארד, ארכיון (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
הגדלה

פולארד, יהודי אזרח ארצות הברית שעבד באגף המודיעין של הצי האמריקני בוושינגטון, ריגל למען ישראל. הוא נתפס ונידון למאסר עולם. פולארד כלוא מאז 1985 ובמשך שנים ניסו ראשי המדינה לפעול למען שחרורו מהכלא, אך בכל פעם נשיאי ארה"ב נמנעו מלחון אותו.

במשך הזמן שפולארד ריגל עבור ישראל, הוא העביר מאות אלפי מסמכים מסווגים למפעילו הראשי, רפי איתן, מסמכים שסייעו רבות לישראל. מפעיליו בצי האמריקני החלו לחשוד בו ועירבו את חוקרי ה-FBI. בסיום החקירה פשטו החוקרים על ביתו של פולארד, שנמלט יחד עם רעייתו לשגרירות ישראל, אך שם הוחלט שלא להכניסו והחוקרים תפסו אותו בפתח השגרירות.

כאמור, במשך שנים רבות ניסו ראשי ממשלה, שרים, חברי כנסת ואישי ציבור לפעול למען שחרורו המוקדם של פולארד, בין היתר גם על רקע מצבו הרפואי שהידרדר עם השנים, אך הממשלים השונים בארה"ב סירבו בתוקף לשחררו. לפני כשלושה חודשים, ועדת השחרורים הודיעה כי זמן המאסר הסתיים ופולארד ישוחרר תחת תנאים מגבילים.