אאא

במבצע חובק עולם הצליחו אנשי זק"א להציל את גופתו של יהודי אלמוני וגלמוד משריפה, ולהביאו לקבר ישראל. הסיפור החל במוצ"ש כאשר הגיעה פניה ליו"ר זק"א, יהודה משי זהב, על יהודי בשם מייקל אוסברן שהיה מאושפז לצורך טיפולים בבית החולים בעיר דומגטי שבאי נגרוס בדרום-מערב הויזאיאס - אחד מ-7,107 האיים הסובבים את פיליפינים במזרח אסיה.

היהודי נפטר, אך מאחר ולא היה מי שישלם את הוצאות האשפוז, הועברה גופתו לאחסנה בחדר המתים בכנסייה המקומית. לפי הנוהל במקום, במידה ותוך כמה ימים לא מועבר תשלום על האשפוז, אמורה הכנסייה לשרוף את הגופה.

ארגון זק"א השקיע מאמצים לאתר קרובי משפחה של היהודי, כאשר בשלב מסוים אמרו שיש לו בת בלונדון, אך לשווא. באי נגרוס אין קהילה יהודית ולא בית חב"ד ואחרי חיפושים נמצא המושיע בדמותו של הרב ניר דוננפלד, שליח חב"ד באי סבו, הנמצא במרחק של עשר שעות נסיעה ושייט מהאי נגרוס.

הרב דוננפלד (צילום: זק
הרב דוננפלד (צילום: זק"א)
הגדלה

יו"ר זק"א יהודה משי זהב והשליח סיכמו את הפרטים והמבצע העולמי יצא לדרך. דבר ראשון דאג הרב דוננפלד לשכנע את אנשי הכנסייה לעכב את שריפת הגופה ולשמר את הגופה לפי ההלכה היהודית - מבלי להוציא את הדם וביצוע חניטה.

עם זאת, סירבה הכנסייה לשחרר את הגופה בלי 'תעודת פטירה' מבית החולים, שם סירבו להנפיק תעודת פטירה מבלי לקבל תשלום על ימי האשפוז. משי זהב החל באיתור של איש עסקים באזור שיואיל לשלם עבור הוצאות בית החולים והוצאות הטסת הגופה לקבורה בבית הקברות היהודי במנילה שבפיניפילים, שם הסכימו אנשי הקהילה היהודית להקצות חלקת קבר בחינם עבור הנפטר.

בסיועו הפעיל של רבה של הונג קונג, הרב מרדכי אבצון, נענה איש העסקים רפי אהרוני לממן באלפי דולרים את כל ההוצאות: בית החולים, האחסנה בכנסייה, חברה שתארוז ותכין את הגופה להטסה ועלות הטסת הגופה למנילה.

לאחר מכון יצא השליח הרב דוננפלד למסע מפרך של למעלה מעשר שעות נסיעה ברכב והפלגה במעבורת מהאי סבו עד לאי נגרוס, שלמעשה הפך למסע של יומיים.

(צילום: זק
(צילום: זק"א)
הגדלה

"עברתי יומיים קשים מאוד, כמעט ללא אוכל ושינה" סיפר הרב דוננפלד, "הנסיעה לאי נגרוס היתה אמורה לקחת קצת יותר מ-10 שעות, אוטובוס וכלי שייט. בפועל האוטובוס נתקע באמצע הדרך באמצע שום מקום, לקח שעות עד שהגיע אוטובוס חילופי, אי לכך פספסתי את המעבורת האחרונה, באזור הנמל אין כלום באמצע הלילה, כך שנאלצתי להמתין בנמל עד הבוקר".

אחרי התמקחות עם בית החולים הצליח הרב להשיג הנחה בסכום המופרז שהם דרשו. אחרי השגת כל האישורים הנדרשים וההכנות הטכניות, הוטסה למחרת גופת היהודי האלמוני מייקל אוסברן ז"ל לקבורה בבית הקברות היהודי במנילה שבפיליפינים.