אאא

יו"ר ש"ס ושר הפריפריה והנגב והגליל אריה דרעי פנה למזכיר הממשלה והתלונן על כך שעל שטרות הכסף לא מופיעות דמויות של מזרחיים.

"ב- 23.11.15, הודיע בנק ישראל כי בדצמבר 2015, צפוי להיכנס למחזור השטר החדש בסך 200 שקל הנושא את דיוקנו של המשורר נתן אלתרמן. מדובר במחזור השני בסדרת השטרות החדשה" כתב דרעי.

דרעי מזכיר למזכיר הממשלה כי 28.4.2013, בפתח ישיבת הממשלה שאישרה את השטרות החדשים, אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו כי "אני מסכים עם אלה שאומרים שהיה מקום ושיש מקום, להביא נציגים של משוררי יוצאי קהילות ספרד וגם של יוצאי קהילות אחרות". רה"מ אמר את הדברים בעקבות סערה ציבורית בשל התבטאותה של חברת וועדת השטרות, הגברת שרי רז "כי אני ממש לא מכירה משוררים מזרחיים בולטים במאה ה-20".

"ולמרות זאת" ממשיך דרעי, "עברו שנתיים וחצי מאז, וההחלטה להנציח משוררים מבני עדות המזרח על שטרות כסף במדינת ישראל, אינה מקוימת. בני עדות המזרח מהווים כמחצית מכלל האוכלוסייה היהודית במדינת ישראל, ואין זה ראוי והוגן שימתינו עוד עשרות שנים עד לסדרת השטרות הבאה. כבר 67 שנים שאין ייצוג הולם לציבור המזרחי בהתאם למשקלו הפרופורציונלי באוכלוסייה בכל הקשור לסמלי המדינה, בוועדות הפרסים השונות ובתוכניות הלימודים".

דרעי ממשיך ומפרט את הרכב וועדת השטרות ואומר כי "אין לו דבר וחצי דבר עם רב-תרבותיות או קשר לשירה".

 

"לסיכום, הוועדה מונה 12 איש, מתוכם 11 שאינם מבני עדות המזרח ואזרח אחד ערבי. אף לא אזרח אחד מבני עדות המזרח. במציאות שבה כבר 67 שנים לא לומדים באופן נרחב על ההיסטוריה של יהודי ארצות האיסלם, אין ייצוג הולם למשוררים/ות ולסופרים/ות ממוצא מזרחי בספרי הלימוד, יש משמעות רבה לייצוגם בסמלי המדינה. אין לילד/ה ממוצא מזרחי עם מי להזדהות, כשמופגנת בורות כל כך גדולה וכל מה שיודעים לדבר עליו בהקשר של משוררים/סופרים מזרחים הם משוררי ימי הביניים".

"יש משוררים/ות, סופרים/ות גם מהעת החדשה" ממשיך דרעי, "שחיו ופעלו בארץ ובעולם כולו. מן הראוי ששני השטרות הבאים יישאו דיוקנאות של משוררים/ות מזרחים. מן הראוי שבניה ובנותיה המזרחים/יות של ישראל, יקבלו ייצוג הולם לתרבותם בסמלי המדינה, כמו גם בספרי הלימוד, בוועדות הפרסים השונות ועוד".

"לכן, אני פונה אליך לקיים דיון בממשלה, כדי לבחון מחדש את ההחלטה על הדמויות שיתנוססו על השטרות בעשרות השנים הבאות. הכוונה לשטרות שטרם יצאו לשוק. כמו כן, אני ממליץ להקים ועדה חדשה שתייצג באופן הולם ומייצג את כל עדות ישראל ותשקף באופן ראוי את אוכלוסייתה, ללא הדרה של אף עדה או משורר".