אאא

יוצאי מדינות אלג'יריה, מרוקו ועיראק יזכו למענק הטבות שנתי בסך 3,600 שקל ולפטור מלא ברכישת תרופות מרשם הכלולות בסל שירותי הבריאות. כך החליטו היום שר האוצר, משה כחלון וסגן שר האוצר יצחק כהן. המטרה היא לסייע ליוצאי מרוקו ואלג'יריה שסבלו הגבלות בתחומי חיים שונים במסגרת שלטון וישי בתקופה הרלוונטית, וכן ליוצאי עיראק שחוו את אירועי הפרהוד ובמסגרתם סבלו ממעשי אלימות שננקטו נגדם או שחזו במעשי אלימות. זאת, "מתוך הכרה בסבלם כמי שחוו התנכלויות אנטישמיות וגזעניות בתקופת מלחמת העולם השנייה, ולאור העובדה שאינם זכאים לתגמולים או להטבות לפי חוק נכי רדיפות הנאצים או חוק הטבות לניצולי שואה כמו כן החליט השר להכיר במי שביצע עבודות בכפייה כזכאים לזכויות של נכי רדיפות הנאצים".

שר האוצר, משה כחלון: "ההטבות שיוענקו מעתה גם ליוצאי מדינות צפון אפריקה ועיראק יאפשרו להם לחיות את חייהם בכבוד הראוי. בתיקון זה אנו מבהירים כי גם מי שלא נפגע באופן ישיר מהשלטון הנאצי, הושפע מהדי השנאה ולכן נמצא בעינינו כזכאי לסיוע זה. לכבוד הוא לי לתקן עוול היסטורי זה עבור החברה הישראלית ועבור בוגריה בפרט".

בנוסף בנוסף הוחלט כי מי שביצע עבודה בכפייה, על פי צו שלטוני שהוצא נגד יהודים, תחת תנאים מסויימים המפורטים באתר רשות זכויות הניצולים, יהיה זכאי, לכל הזכויות להן זכאים נכי רדיפות הנאצים.

את הטפסים ניתן להוריד מאתר הרשות לזכויות ניצולי השואה:

טופס בקשת מענק ליוצאי מרוקו

טופס בקשת מענק ליוצאי עיראק

כמו כן, מציינים באוצר כי ניתן לקבל סיוע משפטי בחינם מהאגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים, בטל' מס' 1-700-70-60-44