אאא

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר הבוקר (ב') שמונה שנות מאסר על העבריין ריקו שירזי, שהורשע בשתי עבירות איומים, עבירות מס והלבנת הון בהיקף של 25 מיליון שקלים. לאחר הקראת גזר הדין אמר שירזי: "הכרעת הדין שגויה, בית המשפט העליון יהפוך את ההחלטה".

סנגורו של שירזי, עו"ד שלמה בן אריה, אמר כי "בית המשפט גזר על האנשם עונש חסר תקדים בחומרתו שלדעתיו לא משקף את העבירות שנטען שבוצעו. אנחנו מקווים שבית המשפט העליון, שאליו בכוונתנו להגיש ערעור ישמע את טענותינו באוזן קשבת".

השופט עודד מודריק קיבל את עדות עד המדינה והראיות שהציגה התביעה והרשיע אותו בהכרעת הדין בחמישה מתוך שישה סעיפים שבהם הוא הואשם. השופט מודריק ציין בהחלטתו כי "בחנתי את המודעות של שירזי לעניין החשבוניות פיקטיביות. הגעתי למסקנה שהיה מודע".

בהכרעת הדין הוסיף השופט מודריק כי "לדעתי, בפרשה הזו יש אינטרס ציבורי ראשון במעלה לקיים את הסכם עד המדינה גם אם תרצה לומר שחלקו של הנאשם נופל במשהו מחלקו שלו. כוונתי לכך שהנאשם מהווה לאורך שנים 'יעד משטרתי' ראשון במעלה (יעד משטרתי ברמה הארצית). הגדרה כזו איננה דבר של מה בכך. פירושה שנגד הנאשם הצטברו לאורך השנים מידעים הכורכים אותו בפעילות עבריינית המתפרשת על פני המדינה כולה, ואולי גם חוצה גבולות. זו פעילות מסוכנת שחשיבות סיכולה כל כך גבוהה עד השיא מצדיקה השקעת משאבים גדולים כדי לחשוף אותה או למנוע אותה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בכתב האישום שהוגש בנובמבר 2011 על ידי היחידה לתיקים מיוחדים ברשות המסים, צוין כי שירזי פעל לביצועה של תוכנית עבריינית שבמסגרתה נתן הלוואות בריבית קצוצה ללווים שונים. הוא פעל להסתיר את ההלוואות הללו, התחמק ממס הכנסה ותשלום מע"מ, ופעל להלבין רכוש שמקורו בעבירות הללו. הוא פעל עם אדם נוסף והשתמש בחברות רשומות כדי להוציא לפועל את התוכנית הזו.

הלווים קיבלו חשבוניות פיקטיביות על שם החברות הללו וניכו אותן בדיווחים שלהם לרשות המסים, וכך למעשה ההחזר ההלוואה והריבית לשירזי שולמו על חשבון המדינה וקופתה. הסכומים של החשבונות הפיקטיביות הצטברו למיליוני שקלים.

ביולי האחרון הואשם שירזי במסגרת פרשה 512 בשידול לרצח גיא יחזקאל ושידול לניסיון רצח אסי אבוטבול.